Ústup kůrovcové kalamity na Šumavě, ČT, 20.5.2002

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ústup kůrovcové kalamity na Šumavě, ČT, 20.5.2002
Author Adam Komers, Aleš Hazuka
Date 2002-05-20
Source ČT
Genre televize
Respondent Miloš Kužvart, Jaromír Bláha, Ivan Žlábek, Eduard Hones

ČT 1, Večerníky

Adam Komers, moderátor

Kůrovcová kalamita začíná na Šumavě ustupovat. Uvedl to ministr životního prostředí Miloš Kužvart v rámci dnes zahájeného týdne národních parků. Správci chráněného území a zástupci šumavské samosprávy, kteří dnes zahájili hlavní turistickou sezónu, otevřou některé opravené historické objekty a zpřístupní nové naučné stezky.

Aleš Hazuka, redaktor

Počet kůrovcem napadených stromů se podle správců parku výrazně snižuje. Do poloviny května lesní dělníci porazili ve druhých zóna přibližně tisíc napadených stromů. Loni v této době pokáceli asi čtyři tisíce jehličnanů.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí /ČSSD/

Kůrovcová kalamita je výrazně utlumena. Svědčí o tom jednoznačně doklady, statistická čísla.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Sousednímu Národnímu parku Bavorský les ustoupila kůrovcová kalamita ještě rychleji bez toho, že by se tam proti kůrovci v té jeho jádrové zóně zasahovalo.

Aleš Hazuka, redaktor

Správce oblasti uvedl, že příčinám a následkům kůrovcové kalamity bude věnovaná nová naučná stezka Suchým lesem v blízkosti Březníku. Zpřístupní ji v červenci.

Ivan Žlábek, ředitel Správy Národního parku Šumava

Teď je třeba v této době ukázat lidem a pustit je tam a třeba možná i dočasně, ale zkrátka ukázat, co se tam vlastně stalo a jak ten vývoj půjde asi dál.

Aleš Hazuka, redaktor

V rámci týdne národního parku starostové oficiálně zahájili turistickou sezónu. V Horské Kvildě otevřeli nový obecní úřad a pro turisty nové informační centrum.

Eduard Hones, starosta Horské Kvildy /nezávislý/

My jsme bydleli v nájmu v jednom pokoji tady vedle, a pak jsou tady dva byty, jsou tady garáže.

Aleš Hazuka, redaktor

Týden národního parku vyvrcholí ve čtvrtek. Správci oblasti a zástupci samospráv odhalí v Srní památník Karla Klostermanna. Současně otevřou a zpřístupní opravenou historickou Schwarzenberskou hájovnu na Březníku.