Dobrovolníci se vydají po stopě šumavských rysů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Dobrovolníci se vydají po stopě šumavských rysů
Author Jitka Šrámková
Date 2008-11-06
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Odstrašit pytláky, kteří na Šumavě systematicky střílejí vzácné rysy. To je úkol pro rysí hlídky, které letos v zimě budou brázdit Šumavu.

„Ilegální lov představuje vážnou překážku přežití vzácných rysů. Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit,“ doufá Jaromír Bláha z hnutí Duha, které akci organizuje ve spolupráci s Národním parkem Šumava. Chce pro ni získat dobrovolníky z celé republiky, mohou pracovat podle svých možností, třeba jen pár dní. Dostanou speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu, aby mohli pohyb rysů také monitorovat.

Pět set zastřelených rysů Přítomnost šelem je podle Bláhy pro Šumavu důležitá kvůli udržení únosné výše populace zvěře jelení a srnčí, která spásáním malých stromků poškozuje především listnaté či smíšené lesy.

Důkazem řádění pytláků je podle Bláhy skutečnost, že ze čtrnácti rysů, které správa národního parku dříve označila vysílačkou, bylo patrně osm zastřeleno. Počet ilegálních odstřelů se v Česku za posledních dvacet let odhaduje na více než 500 kusů. Bláha tvrdí, že pachateli jsou většinou myslivci, kteří se tak zbavují svého konkurenta. Srnčí zvěř, kterou rys loví, je totiž kvůli šelmám ostražitější a tím pádem pro myslivce hůře vystopovatelná.

„Nyní žije v jihozápadních Čechách zhruba 70 rysů, nejvyšší stavy zde byly v polovině 90. let, kdy jich tu žilo ke stovce,“ uvedla Kateřina Ulmanová z Duhy.

Školení dobrovolníků probíhá tento víkend. Účastníci akce se dovědí například to, že se rys nejraději prochází po padlých kmenech, líbí se mu kopcovitý terén a skalky. Naučí se rozpoznávat jednotlivé rysí jedince a odlévat rysí stopy. Úkolem hlídek bude zapisovat, kdy a v jakých místech rysy zahlédli.