Jak těžit dřevo ilegálněa bez postihu?
Jak těžit dřevo ilegálněa bez postihu? | |
---|---|
Author | Petr Fík |
Date | 2007-07-17 |
Source | Hospodářské noviny |
Genre | tisk |
Respondent |
Tuny nebezpečneho odpadu mizí ze sveta způsobem, nad kterým zůstává rozum stát: Italska mafie ho vyexpeduje na lode, které pak potopi. Jen v roce 2004 tak zlikvidovala 13 tun! A těch trinact tun jii vyneslo 27 miliard eur!
Od roku 1994 ovladla už třetinu italského trhu. dělá to tak, že firmam nabidne, že je starosti o vysoce nebezpečny odpad zbavi levne. Dodejme, že tak cini na svém území na jihu země, kde kontrola státní správy příliš pruzna opravdu není.
Nepřipomína vám to neco? Pravda, nic zdaleka tak drsneho, tedy aspon zatím. More ani mafii u nás nemame, ale kdybychom měli kdovi...? Nastrcene firmy, bili kone a nejasne finanční toky. Vždyť ekologicka kriminalita už i v Česku připomíná organizované a vysoce sofistikované ekonomicke zlociny.
Ze prehanime? Kdepak! Tak třeba zisky podnikatelské skupiny, která v roce 2005 vyvezla nebezpečny odpad z německa do Libcevsi na Lounsku, představuji desítky milionu korun. Policie v této kauze obvinila už třicet lidi, ale zda se, že porad ještě není konec. Přitom někteří z obvinených se už stacili úklidit nekam do ciziny.
Nebo: Ne takdávno se policie vrhla na vysetrovani pripadu, který se týká ilegalni těžby stromu u Albrechtic na Klatovsku. Neznámi dřevorubci, jichž se případ tyka, totiž moc dobre vedel, která bije. Kaceli, ale nevykaceli ani dva hektary! Mysleli na zadni kolecka, protože moc dobre vedeli, že limit pro spachani trestního cinu leží na hranici tři hektarů. Neboli tezili dřevo jen do takové miry, která jim garantuje, že se trestnimu stihani bezpecne vyhnou. No není tohle naprosto dokonalou ilustraci stavu české legislativy? Nejen ze se ji nedari přírodu chránit, ale navíc hraje do karet tem, kteří ji za účelem vlastního zisku drancuji! Skoro jako v Italii.
V letošní analyze ministerstva vnitra se píše, že...aktuální vyklad umožňuje pachatelum vyhnout se trestnimu stihani těžbou v mensim rozsahu...“ A dodejme, že o co menší plochy cerni dřevorubci zlikviduji, o to je větší jejich cetnost. On totiž ten zákon je tak mazane vymysleny, že policii neumožňuje, aby jednotlive plochy secetla a podtrhla!
A to je pouze jedna z mezer, které se podnikavci nenechavci naucili ve svůj prospech využívat! Ostatne čísla hovori sama: Od roku 1999 do loňska obvinila policie takřka 500 osob za takzvanou ekologickou kriminalitu - tedy za trestne ciny ohrozovani životního prostředí, těžbu lesa či nežakonné nakladani s odpady. Jenže když to číslo porovnate se soudnimi databazemi, zjistite, že za stejnou dobu bylo odsouzeno pouhych 152 pachatelu, tedy ani ne každý treti!
A jak je tohle všechno mozne? Poškození životního prostředí je v zákone definovano tak složite, že se jen malokdy podaří najít takové dukazy, které by onu definici naplnovaly. stejný, ne-li větší problém je to, že popisovana sorta zločinnosti patří mezi bagatelnidelikty, na než jsou vysazeny nejnižší tresty. To je důvod, proč je nevysetruje nikdo vyšší, než policiste na obvodnich oddelenich. „Podnety jsou proverovany především na nejnižších stupnich, kde policiste nemají potřebné znalosti a zkušenosti,“ upozorňuje se v ministerskem dokumentu. „K nám se takové věci vůbec nedostanou,“nechava se slyšet prazské Vrchni státní zastupitelstvi, jehož ukolem je kromě jiného také vysetrovani zvlášť zavazne hospodářské kriminality.