Konečně. Už se smí na Modrý sloup

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Konečně. Už se smí na Modrý sloup
Author Martin Švec
Date 2009-07-17
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Nové šumavské přechody

Třemi novými směry přes česko – bavorskou hranici smějí od středy chodit turisté v oblasti Modravských slatí na Šumavě. Zatím zkušebně na dva roky. Pak se ukáže, jak moc ruší zdejší vzácné tetřevy.

Šumava – Turistům a milovníkům Šumavy se splnil sen. Od středy mohou vyrážet na túry až do Bavorska přes nově otevřené přechody v oblasti Modravských slatí – U Poledníku, na Sedmiskalí a přes Modrý sloup. Od 14. století tudy vedla obchodní stezka ze Sušice do Pasova. Jenže komunisté v roce 1948 hraniční pásmo uzavřeli a naposledy byl Modrý sloup přístupný v letech 1989 až 1991.

„Po vyhlášení NP Šumava před 17 lety se uzavřel a jen v roce 2006 se tam díky výjimce krátce smělo. Ale lidé po ní mohli chodit pouze ve skupinkách a s průvodcem. Teď se budou moci pohybovat sami,“ říká Lada Janů z infocentra v Modravě. Jenže dohoda o otevření přechodů je kompromisem obcí a správců parku a ti si kladli své podmínky. Například to, že trasa k Modrému sloupu nepovede turisticky nejatraktivnějším směrem přes Luzenské údolí, ale úbočím Špičníku. „Přímo v Luzenském údolí je koncentrace tetřevů vyšší než v úbočí. Trasa přes Špičník navíc vede mimo rašeliniště a nejvzácnější ekosystémy a biotopy,“ vysvětlil ředitel správy národního parku František Krejčí a dodal, že i cesta přes Špičník si svoje příznivce určitě najde, protože je v podstatě vyhlídková. Druhou podmínkou ekologů bylo to, že zprovozněné přechody zůstanou pro turisty otevřené zatím jen dva roky. Během nich budou pracovníci parku sledovat, jak se to podepíše na nejcennějším území Šumavy a zdejší populaci tetřeva. Podle Krejčího nelze zatím usuzovat, jak vyhodnocení dopadne. „Nechci předjímat, zda zůstane cesta přes Špičník, nebo povede Luzenským údolím, anebo se Modrý sloup zavře,“ odpověděl Krejčí.

Právě toho se nejvíce obávají představitelé šumavských obcí. Modravský starosta Antonín Schubert míní, že turisté ocení otevřením trasy Modrý sloup skutečnou přírodu Národního parku Šumava, ale vyjádřil obavu z opětovného uzavření. „Po dvou letech přijde vyhodnocení, že otevření stezky má negativní vliv na tetřeva, a trasa se zavře a nikdy už se neotevře,“ myslí si Schubert. Ředitel Krejčí argumentuje, že vyhodnocení bude objektivní, zaručit to má přítomnost externích odborníků správ Národního parku Šumava i Bavorského lesa.

Letošní novinky v NP Šumava

Nové přechody:

Od 15.7. Sedmiskalí – otevřen celoročně a je určen pouze pro pěší turistiku. Z důvodu nezbytné ochrany populace tetřeva nebudou v tomto prostoru v zimním období zřizovány a udržovány lyžařské běžecké stopy. Modrý sloup a Pod Poledníkem – přístupné pouze pro pěší, a to od 15.7. do 15.11. Trasa Modrý sloup vede z Březníku úbočím Špičníku na státní hranici a na Luzný. Na těchto stezkách bude vyloučen vstup osob se psy a jízdními koly, zakázána je také jízda na koních a vjezd jakýchkoliv vozidel. Jako ekologické kompenzace za nové přeshraniční turistické stezky, kvůli ochraně silně ohrožené populace tetřevů při státní hranici, je redukována nepotřebná cestní síť a přístupnost hraničních chodníků – v úseku mezi Špičníkem a Roklanem bude zcela uzavřen – v úseku mezi Špičníkem a Luzným bude otevřen od 15.7. do 15.11. – v úseku Železná Ruda – Roklan od 15.8. do 15.11.

Splouvání Vltavy:

Platí nová pravidla splouvání Vltavy na území národního parku. Platí limit minimální výšky hladiny a v úseku Soumarský most – most u Pěkné smí při výšce hladiny od 50 do 61 cm řeku sjíždět vždy maximálně sto lodí za den. Vodáci se musí předem přihlašovat do elektronického registračního systému na www.npsumava.cz. Registrační poplatek je 100 Kč za dospělého, 50 Kč za dítě.

Jízdenky NP Ticket:

Zvýhodněná alternativa k běžným jízdenkám v Zelených autobusech brázdících Šumavu. Turisté se mohou rozhodnout, zda využijí jednodenní, či klasickou jízdenku. Jízdenky NP-Ticket umožňují celodenní cestování a přestupování na vyznačených linkách. Jízdenka je cenově výhodná, její držitelé si mohou s sebou vzít dvě děti do 6 let, nebo jedno dítě do 15 let a nemusí za ně jízdné platit. Cena jednodenní jízdenky NP-Ticket je 80 Kč. Pro srovnání – stejnou částku zaplatí jeden cestující (bez dětí) za klasickou jízdenku a při jízdě do vzdálenosti 26 – 30 km tam a zpět. Jednodenní jízdenku cestující využijí na těchto linkách: Kvilda – Špičák, Horská Kvilda – Kvilda – Bučina, Kvilda – Churáňov, Kvilda – Kaplice pod Boubínem a Kvilda – Rejštejn.