Lidovci se bojí kůrovce. Vyzvali premiéra, aby zasáhl, 3.7.2008

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Lidovci se bojí kůrovce. Vyzvali premiéra, aby zasáhl, 3.7.2008
Author red, dom
Date 2008-07-03
Source aktualne.cz
Genre internet
Respondent

,


Praha – Na prahu politických prázdnin se senátoři, převážně lidovečtí, rázně vložili do léta se vlekoucího sporu o tom, jak bojovat s kůrovcovou kalamitou v cenných lesích Šumavy.

Místopředseda senátu Petr Pithart a senátor ODS Tomáš Jirsa napsali otevřenou výzvu premiéru Topolánkovi, aby zasáhl, neboť ministerstvo životního prostředí provádí na Šumavě bezprecedentní experiment.

„Bezprostředním impulsem k apelu na předsedu vlády bylo nedávné vyjádření ředitele NPŠ Františka Krejčího, který oznámil, že správa parku nechá uschnout nejcennější šumavské lesy v okolí pramenů Vltavy,“ napsal k výzvě mluvčí lidovců Jan Chlubna.

Petr Pithart, mimo jiné někdejší kandidát na prezidenta České republiky, například premiérovi píše: „Vážený pane premiére, obracíme se na Vás s naléhavou žádostí projednat další postup v ochraně přírody na Šumavě na úrovni celé vlády a neponechávat rozhodování na jednom ministerstvu. To provádí bezprecedentní experiment, který bude (a nebo také nebude) ospravedlněn nejdříve až v příštím století.“

Dlouholetý spor

Výzvu podle mluvčího lidovců podepsal také předseda strany Jiří Čunek, ministr kultury Václav Jehlička a například také senátor Adolf Jílek Lidovecký mluvčí neuvedl, zda a s jakým úspěchem se lidovci pokusili otevřít téma, proti němuž nyní veřejně protestují, přímo na jednání vlády.

Spor o to, jak chránit lesy na Šumavě, vedou ekologové s lesníky a místní samosprávou už dlouhá léta. Zatímco ekologové nechtějí, aby se kvůli kůrovci kácely stromy v nejcennějších zónách Šumavy, jejich odpůrci mají opačný názor.

Kácení či nekácení na Šumavě řešili všichni ministři životního prostředí. První, kdo zastavil těžbu napadených stromů v první zóně národního parku, byl lidovec Libor Ambrozek, který byl ministrem životního prostředí ve Špidlově vládě.