Metr Šumavy stojí tři tisíce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Metr Šumavy stojí tři tisíce
Author Václav Janouš
Date 2010-01-05
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Na Kvildě by mohlo vyrůst až sto nových domů

Šumava – Ceny pozemků na Šumavě strmě stoupají. Metr čtvereční lukrativní parcely zde stojí běžně kolem 3 000 korun. A to se jedná jen o louku či pole bez inženýrských sítí. Investoři přesto skupují téměř cokoliv.

Churáňov, Zadov, Srní, Kvilda, Horská Kvilda či Modrava. To jsou adresy, na kterých chce mít svá rekreační sídla stále více lidí a jsou ochotni za pozemky zaplatit jednou tolik, než před pěti lety.

Třeba padesátiletý Jan Vácha z Prahy už vlastní dva pozemky na okraji Kvildy a chce koupit další. Počítá, že za více než 1 500 metrů čtverečních zaplatí zhruba pět milionů. „Metr vyjde na více než 3 200 korun. Ceny ale stále rostou, proto je to i tak dobrá investice. Zajímavých pozemků rok od roku ubývá a prodávající to vědí. Když jej nekoupím nyní, za rok bude zase dražší,“ vysvětluje Vácha, který podniká v oblasti zabezpečovacích systémů a chce stavět klasické dřevěné sruby. Za peníze, které utratí za pozemky na Kvildě, by si mohl koupit například parcely na okraji Prahy – ve čtvrtích Zbraslav, Suchdol či Klánovice. Cena se zde pohybuje od 2 do 3 tisíc korun za metr čtvereční, ale včetně sítí. Nebo by si mohl pořídit parcelu v Bavorském lese na opačné straně Šumavy. Ani zde nejsou ceny o mnoho jiné.

Lidé přesto dávají přednost Šumavě a stále častěji pozemky kupují tuzemští podnikatelé. „Největší zájem o pozemky je v nejznámějších obcích. Ceny se odvíjejí od kvality parcely, umístění, rozlohy i toho, zda už má stavební rozhodnutí. To znamená, že se zde může stavět,“ uvedla Jiřina Müllerová,majitelka realitní kanceláře Müller, která má v nabídce i starší domy na Šumavě. I jejich cena v poslední době rapidně vzrostla.

Například klasický domek na jižním okraji Kvildy, který má zděné přízemí a patro ze dřeva s třípokojovým bytem, zde prodává kancelář za 8,5milionu korun. Kdyby stál kdekoliv mimo park, stál by čtvrtinu.

V nabídce realitních kanceláří je nyní nepřeberné množství pozemků různých velikostí, poloh i vybavení. A obce se bojí, že u nich začnou nadivoko vyrůstat domy. „Nikdy nebylo v nabídce tolik parcel jako nyní. Když jsme dělali inventuru územního plánu, tak jsme zjistili, že za pár let zde může vyrůst až sto nových domů,“ varuje starosta Kvildy Václav Vostradovský.

V jeho obci nyní žijí necelé dvě stovky obyvatel ve zhruba šedesátce domů. Tak obrovský stavební ruch by zcela změnil tvář Kvildy. Právě proto obce už rok volají po architektovi, který by dohlížel, jaké domy v národním parku vznikají. Stavební úřady mnohdy povolí stavby nemovitostí, které se vůbec do okolní krajiny nehodí. Jako se stalo například v Borových Ladách, kde vyrostlo třicet apartmánových domů nahuštěných vedle sebe. Proto i ministr životního prostředí Ladislav Miko už v polovině loňského roku sliboval, že funkci architekta Šumavy zřídí. „Chtěl bych, aby takový člověk posuzoval veškeré nové stavby,“ řekl tehdy Miko. Zatím architekt Šumavy ale zřízen nebyl.

„Když jsme dělali inventuru územního plánu, tak jsme zjistili, že za pár let zde může vyrůst až sto nových domů.“ Starosta Kvildy Václav Vostradovský

Pozemky na Šumavě

Nejlukrativnější obcí na Šumavě je Kvilda (na snímku). Žijí zde necelé dvě stovky obyvatel, ale v okolí už mají nakoupeny pozemky desítky investorů. Obec odhaduje, že do několika let zde vyroste až 100 nových domů.