Na Šumavě rostou obavy z řádění kůrovce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě rostou obavy z řádění kůrovce
Author Vladimír Vácha
Date 2008-06-13
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Starostové, hejtman i vlastníci lesů chtějí, aby o problematice národního parku jednala vláda

Šumavě hrozí kůrovcová kalamita. Shodují se na tom starostové Svazu šumavských obcí (SŠO), hejtman Jan Zahradník (ODS) i představitelé Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR.

Problematikou Národního parku Šumava (NPŠ) by se proto měla zabývat vláda a ne pouze ministerstvo životního prostředí. Hejtman o to již koncem května požádal předsedu vlády Mirka Topolánka s upozorněním nejen na hrozbu kůrovce, ale i na nedodržování dohody o ochranném pásmu s řízenými zásahy proti kůrovci podél hranic s Bavorskem a Rakouskem.

„Vzhledem k tomu, že v prvních i druhých zónách šumavského parku nyní leží téměř 200 000 plnometrů nezpracovaného dříví po nedávných kalamitách, je reálné, že v létě dojde k nové kůrovcové kalamitě, která může postihnout odhadem dalších 800 000 plnometrů dřeva. Za tuto škodu, pokud k ní skutečně dojde, bude někdo zodpovědný,“ konstatoval hejtman.

Ve svém dopise z konce května předsedu vlády upozornil i na další problém, jimž je nedodržování dohody, uzavřené bývalým ministrem životního prostřední Liborem Ambrozkem s bavorským státním ministrem pro zemědělství a lesnictví Josefem Millerem.

„Mám k dispozici znění dopisu ministra Millera, jímž už v lednu letošního roku žádá ministra Martina Bursíka, aby se zasadil o důsledná opatření na ochranu lesních porostů v příhraničních oblastech na české straně. Upozorňuje i na to, že Národní park Šumava nedodržuje dohodu o řízeném zásahu proti kůrovci v pásmu 200 metrů na české straně, což má za následek, že se drasticky zvýšilo napadení kůrovcem sousedních hospodářských porostů Bavorských státních lesů a údajně i na rakouské straně,“ zdůraznil Zahradník.

Dopis premiérovi chystá i SŠO. Právu to ve čtvrtek potvrdil jeho předseda František Nikles. „Dopis je již připravený, chceme předsedu vlády požádat, aby znovu začal uvažovat o zmocněnci pro Šumavu, což vyplynulo z našeho setkání loni na podzim v Klatovech. Ideální osobou by byl podle našeho názoru současný předseda rady NPŠ Jan Stráský,“ konstatoval Nikles.

Dodal, že jednání se správou parku sice probíhají, ale výsledky jsou v posledních měsících téměř nulové. „Některá rozhodnutí činí vedení parku bez konzultace s obcemi, i když se jich bezprostředně týkají a pozemky leží v jejich katastru,“ zdůraznil předseda SŠO.

Rozladěni jsou i vlastníci lesů a ztotožňují se s názorem kraje, že situace v šumavských lesích po orkánu Kyrill v lednu 2007 byla kalamitní.

„Nemohu proto akceptovat ani nabídku ředitele NPŠ Františka Krejčího z minulého týdne na neformální schůzku k projednání opatření po vichřici Kyrill v parku a přilehlém regionu. Situace je natolik vážná, že projednání ochrany šumavských lesů by mělo probíhat s účastí zástupců odborné lesnické veřejnosti a vlády České republiky,“ zdůraznil jihočeský hejtman.