Noví hejtmani chtějí rušit poplatky i bojovat s kůrovcem
Noví hejtmani chtějí rušit poplatky i bojovat s kůrovcem | |
---|---|
Author | Kateřina Perknerová |
Date | 2008-11-29 |
Source | denik.cz |
Genre | internet |
Respondent |
Praha – Hledání cest ke zrušení poplatků v krajských nemocnicích patří k aktuálním úkolům všech krajských rad. Tu poslední zvolili v pátek v Libereckém kraji.
Ať už pod socialistickým hejtmanem sedí radní z ODS, lidovců nebo komunistů, všichni souhlasili s touto hlavní programovou prioritou ČSSD.
„Podařilo se nám prosadit všechny body našeho volebního programu. V rozpočtu bude i pětasedmdesát milionů korun na placení poplatků za pacienty v krajských nemocnicích. Peníze jsme vzali z projektu Moravské ambasády v Praze, pro kterou chtěla minulá jihomoravská koalice koupit dům za sto milionů korun,“ uvedl hejtman Michal Hašek. Na jižní Moravě dají pacientům na výběr, zda v nemocnicích zaplatí či nikoli.
V Pardubickém kraji, kde zasedají v radě též lidovci, ovšem odmítli převádět zdravotní zařízení z akciových společností na neziskové. „Zatím fungují, ke změně není důvod,“ řekla Markéta Tauberová, krajská radní za zdravotnictví z ČSSD.
Na jihu Čech je prioritou Šumava Kromě zdravotnických témat nová krajská vedení čekají další úkoly. Jihočeský hejtman Jiří Zimola například vidí hlavní úkol v záchraně a rozvoji Šumavského národního parku, především v boji s kůrovcovými kalamitami. Právě s touto záležitostí si Zimolův předchůdce Jan Zahradník (ODS) nevěděl rady. I proto, že se nedokázal domluvit s ochránci životního prostředí a neslyšel na přání Jihočechů, kteří jednoznačně dávají přednost přírodě před megalomanskými projekty.
Sociální demokraté se pyšní dvěma historicky prvními hejtmankami. Milada Emmerová v Plzeňském kraji nezapomíná na celostátní přesah regionální politiky. „Chci, aby u nás proběhlo referendum o umístění amerického radaru,“ sdělila. Hodlá také zavést školní autobusovou dopravu a zvýšení platů učitelů na středních školách Její kolegyně v Ústí nad Labem Jana Vaňhová trvá na dodržování těžebních limitů hnědého uhlí, řešit bude i romskou problematiku, aktuální především v litvínovském sídlišti Janov. Bude si však muset poradit také s vnitrostranickou opozicí. Právě její kraj je jediný, kde se volební lídr nestanul v čele rady. Jaroslava Foldynu místní sociální demokraté odstavili, když před levicovou vládou dali přednost koalici s ODS a přeběhlíkem z hnutí Severočeši.cz.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek ze spojenectví socialistů s ODS nemá žádnou radost. Při obhajobě kroků svých kolegů ale zdůrazňuje jednak okrajové postavení občanských demokratů v radách, jednak moment osobních vztahů. „Na krajské úrovni se všichni znají, navzájem si vyhovují, nebo naopak se osobně nesnášejí. Rady z centra se jim pak jeví jako poněkud knížecí,“ řekl Paroubek Deníku.
Kdo vládne českým krajům
ČSSD s KSČM
Moravskoslezský kraj – Jaroslav Palas – ČSSD + KSČM – (8 + 3)
Karlovarský kraj – Josef Novotný – ČSSD + KSČM + Doktoři – (5 + 2 + 2)
Vysočina – Jiří Běhounek – ČSSD (s podporou KSČM) – (9)
Středočeský kraj – David Rath – ČSSD (s podporou KSČM) – (11)
Plzeňský kraj – Milada Emmerová – ČSSD (s podporou KSČM) – (9)
Liberecký kraj – Stanislav Eichler – ČSSD + SOS (s podporou KSČM) – (7 + 2)
ČSSD s ODS
Jihočeský kraj – Jiří Zimola – ČSSD + ODS – (7 + 4)
Jihomoravský kraj – Michal Hašek – ČSSD + ODS – (7 + 4)
Ústecký kraj – Jana Vaňhová – ČSSD + ODS + Nezařazený – (7 + 3 + 1)
Olomoucký kraj – Martin Tesařík ČSSD + ODS + KDU-ČSL – (8 + 2 + 1)
Zlínský kraj – Stanislav Mišák – ČSSD + ODS + KDU-ČSL (5 + 2 + 2)
ČSSD a KDU-ČSL
Královéhradecký kraj – Lubomír Franc – ČSSD + KDU-ČSL + SNK-ED – (6 + 2 + 1)
Pardubický kraj – Radko Martínek – ČSSD + KDU-ČSL – (6 + 3)