O tetřevech a myslivcích

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


O tetřevech a myslivcích
Author Oldřich Tripes
Date 2010-05-05
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Když jsem si kupoval Českobudějovický deník, byl jsem velmi potěšen fotografií tetřívků od Václava Pancera na titulní straně.

Žil jsem dlouho na Šumavě a tok tetřívků patří mezi moje největší myslivecké zážitky, tetřívky miluji... Píšete, že namlouvání tetřívků je nejpůsobivější ornitologická podívaná. Určitě ano, ale o přežití silně ohrožených tetřívků i tetřevů, ale i jeřábků, koroptví a další zvěře pečují především myslivci bydlící v jejich teritoriu. Ti pečují o jejich životní prostředí, ochranu, péči v době strádání.

Ornitologové, většinou z města, si je nejvýše přijedou jednou za rok poslechnout a vyfotografovat. Tetřívci a všichni další výše uvedení jsou zvěří, a proto myslivci s patřičnou láskou o ně pečují, ačkoliv je neloví a nikdy lovit nebudou. Píši tento dopis proto, protože současná média myslivce z těchto zásluh zcela vyřazují, v souladu s různými ochránci přírody, ornitology a dalšími je prezentují jako „přírodě škodlivou partu", ačkoliv je to zcela opačně. Je pravdou, že tetřevovitým ublížily nejvíce necitlivé zásahy do jejich životního prostředí. Ale víte, kdo nyní nejvíce decimuje na Šumavě poslední tetřívky a tetřevy? Rys. Tato reintrodukovaná šelma, uměle vysazená do šumavských hvozdů, ničí poslední stavy tetřevovitých, a to z prostého důvodu, že tato zvěř hnízdí na zemi.

Tuto skutečnost mnozí ochránci přírody nevědí, jak jsem se v diskusi s nimi několikrát přesvědčil. Kdo je více silně ohrožený druh? Tetřev, tetřívek, nebo rys? Komu dáme přednost? V okolí Prachatic rys již zcela zlikvidoval populaci mufloní zvěře, proč bychom mu nyní neumožnili zlikvidovat i tetřívky, tetřevy a jeřábky? Argument, že rys bude regulovat stavy jelení zvěře, je nesmysl. Rys jelení zvěř, vyjma narozených mláďat, téměř vůbec neloví. Jeho hlavní potravou je srnčí, mufloní zvěř a již zmínění tetřevovití.

Oldřich Tripes