Přepravní dráha je bolístkou, i tak začíná být ze snů a přání pomocí milionů realita

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Přepravní dráha je bolístkou, i tak začíná být ze snů a přání pomocí milionů realita
Author Miroslava Brabcová
Date 2004-10-22
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Zadov je jedním z největších jihočeských lyžařských areálů. Už teď se připravuje na nadcházející zimní sezonu. Celková částka letošních investic do areálu přesáhne sedm milionů korun.

Zadov – Největší letošní novinka v Lyžařském areálu Zadov jistě potěší všechny milovníky zimních sportů, nemusejí se bát, že nebude sníh. „Největší investiční akcí za dva miliony korun, kterou se nám povedlo uskutečnit, je posílení a dovybavení systému umělého zasněžování – zejména do koupě tří nových sněžných děl. To znamená, že tuto sezonu budeme schopni zasněžovat dva a půl kilometru sjezdovek,“ pochlubil se snad největší novinkou vedoucí provozu Luděk Sáska.

Další finance byly investovány do vylepšení večerního lyžování. „Kompletně jsme osvětlili osm set metrů sjezdovky U můstků v areálu Kobyla,“ vyjmenovává Luděk Sáska. „Nechtěl bych vyjmenovávat všechny investiční akce, které jsme uskutečnili, ale pozornost si zajisté zaslouží Čistírna odpadních vod, kterou na Zadově provozujeme. V současné době se celá rekonstruuje a její oprava spolyká částku téměř sedm set tisíc korun. Pak už nic nebude bránit v připojení nových ubytovacích kapacit,“ vysvětlil vedoucí provozu. Dalších menších investic bylo před sezonou skutečně mnoho, například do lanové dráhy, kde byl vyměněn pohon s ovládáním, nebo výměna topného média na Chatě Churáňov.

Zdaleka největší investiční akce však na Lyžařský areál Zadov čeká v příštím roce. „Budeme měnit vlek v areálu Kobyla za novou čtyřmístnou lanovou dráhu. Vyčíslená částka přesahuje čtyřicet milionů korun,“ sdělil plány do budoucna vedoucí provozu.

Snů a plánů, jak přiblížit co nejvíce lyžařský areál moderním střediskům, mají na Zadově mnoho. „Toho by bylo, co vylepšovat. Největší bolístkou jsou hlavně zastaralé přepravní technologie – vlek a lanovka,“ podělil se o své vize Luděk Sáska. Rád by také přiblížil evropskému standardu zázemí pro lyžaře – obslužný objekt. „Máme představu o moderním obslužném objektu, který by zahrnoval restauraci, půjčovnu, servis, lyžařskou školu, úschovnu a další. V plánech do budoucna nelze zapomenout ani na snowboardisty a Snow park,“ uvedl Sáska. Všechny výše uvedené plány se v příštích letech připravují k realizaci.

Stejně jako v předchozích letech budou i letos na Zadov lyžaře vozit Skibusy. „Vypravovány budou z Písku, Českých Budějovic, Sušice a Vimperka. Novinky v tomto roce jsou na trase z Českých Budějovic, kdy tento spoj bude nově projíždět přes Netolice a Prachatice. Další novinkou, zejména pro lyžaře, místní a z nejbližšího okolí, bude plánovaný Skibus z Vimperka, který bude zajímavý tím, že bude na Zadov vozit jak lyžaře z Vimperka, Zdíkova, Stach, zajistí i místní dopravu po Zadově, ale navíc na Zadov přiveze i milovníky lyžování z Kvildy, Borových Lad, Nových Hutí a dalších obcí,“ informoval vedoucí provozu.

Večerní lyžování bude stejně jako minulou sezonu každý den od osmnácti do jedenadvaceti hodin. Nová sezona přinese zdražení jízdného. „Pro novou sezonu jsme byli nuceni zvýšit ceny o přibližně pět až osm procent. U ceny za jednodenní dospělý lístek to znamená zvýšení z 360 na 390 korun,“ podotýká Sáska. „Po letech, kdy se zdražovalo opravdu minimálně, je letošní zdražení nutností, vzhledem k velkým investicím v letošním i příštím roce. Také je nutno zohlednit nárůsty cen všech vstupů, především nafty a energie za poslední rok. Po celou sezonu však budeme začínat s provozem o půl hodiny dříve, tedy v půl deváté ráno,“ vysvětlil.

Kromě sjezdovek se zaměstnanci Lyžařského areálu na Zadově starají o zhruba šedesát kilometrů běžeckých turistických tratí. Většina z nich je upravována dvakrát až třikrát v týdnu v závislosti na sněhových podmínkách. Jejich údržba spolykala v loňské sezoně dvě stě patnáct tisíc korun. „Na úpravu stop přispívá Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, obec Stachy, ale zejména právě Lyžařský areál Zadov, který v loňském roce vydal na údržbu běžeckých stop sto padesát tisíc korun,“ vyčíslil vedoucí provozu.