Směníme lesy, nabídl ministr

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Směníme lesy, nabídl ministr
Author Jitka Šrámková
Date 2008-11-14
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kašperské Hory mohou získat za svůj majetek v bezzásahových zónách normální hospodářské lesy

Kašperské Hory – Vyměnit část lesů, které má město Kašperské Hory v Národním parku Šumava, za normální hospodářské lesy mimo chráněné území: to je jeden z návrhů, které včera přivezl do kraje ministr životního prostředí Martin Bursík. Ten chtěl především uklidnit nespokojené starosty, jejichž obce leží v národním parku. Podařilo se mu to jen částečně.

Směnou lesů chce ministerstvo vyřešit spory s kašperskohorskou radnicí, která nesouhlasí, aby se zvětšovaly v jejích lesích – a na Šumavě obecně – bezzásahové zóny. Na těchto plochách je totiž nepřípustná normální hospodářská těžba.

V chráněném území nelze těžit ani odvážet dřevo Kašperské Hory nejsou jedinou obcí v parku, která nesouhlasí s rozšiřováním bezzásahového území, aniž by se záměr projednal s radnicemi. Bezzásahové lesy, kde se nesmí například těžit nebo odvážet stromy napadené kůrovcem, tvoří třicet procent parku. A jak by se směna uskutečnila? „Jednou z variant je směna lesů v národním parku za porosty Lesů ČR, které mají v okolí Kašperských Hor kolem dvou tisíce hektarů lesů. Ty jsme ochotni směnit za lesy, které mají Kašperské Hory v pásmu prvních zón národního parku a horských smrčin ve vyšších polohách,“ vysvětlil ředitel národního parku František Krejčí. Jak dodal, obec má na území parku čtyři tisíce hektarů lesů, z toho 600 v prvních zónách.

Podle Bursíka se v nejbližší době uskuteční jednání mezi náměstkem ministra, ředitelem Krejčím a starostkou Kašperských Hor. Ta včera uvedla, že směnu nevylučuje, ale že záleží na konkrétním návrhu. „Navíc návrh musí schválit patnáctičlenné zastupitelstvo,“ uvedla starostka Alena Balounová. Ta tvrdí, že návrh směny přišel hodně pozdě, přestože na problémy upozorňují obce už hodně dlouho.

Směna by byla podle Krejčího pro park výhodná. „A to z toho důvodu, že město hospodaří v lesích nešetrně. Správa národního parku proto vede s městem několik správních řízení například kvůli nadměrné těžbě nebo erozním rýhám,“ vysvětlil ředitel. Podle něj jsou jednotlivé varianty směny lesů postavené tak, aby byly pro Kašperské Hory ekonomicky výhodné.