Sto tisíc turistů vidělo Jezerní slať

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Sto tisíc turistů vidělo Jezerní slať
Author Mladá fronta Dnes
Date 2009-05-23
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Zisky z návštěvníků mají jen vyhlášená místa a obce

Šumava – Turistů na Šumavě nepřibývá. Za loňský rok navštívilo národní park bezmála 770 tisíc lidí, což je zhruba stejně jako v předchozích letech. Odborníci ale varují – zisky z návštěvníků má jen pár vyhlášených obcí, které na nich vydělávají miliony, ostatní jsou i v hlavní sezoně poloprázdné. Většinu turistů, kteří na Šumavu míří, tvoří Češi. Vedle nich přijíždějí Němci, Holanďané, Rakušané či Američané a Slováci.

„Nejnavštěvovanější lokalitou byla vloni Jezerní slať, kterou vidělo přes 109 tisíc turistů, pak Modrava, kam přijelo 72 tisíc turistů. Cestu k Pramenům Vltavy prošlo či projelo 65 tisíc lidí,“ vyjmenovala mluvčí šumavského parku Jana Zvettlerová a dodala, že do deseti informačních středisek správy parku a muzea ve Vimperku přišlo loni téměř 205 tisíc turistů.

Všichni chtějí na známá místa

Podle odborníků by ale na Šumavu mohlo jezdit ještě mnohem více lidí. Problém vidí v tom, že většina míří jen na známá místa. „Ta jsou pak narvaná k prasknutí, ale obce na okraji parku a další zajímavá místa jsou prázdná. Podle naší studie mají obce a podnikatelé uvnitř parku minimálně dvojnásobné tržby než ti na okraji či v chráněné krajinné oblasti,“ konstatoval Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Jak velký rozdíl je provozovat například restauraci v Horní Vltavici na Prachaticku a blízko Prášil uprostřed parku, ví padesátiletý Jan Zvána. Před dvěma lety byl spolumajitelem nepříliš prosperujícího hostince v Horní Vltavici, nyní má fungující restauraci. „To, co vydělá za týden restaurace ve Vltavici, to v centru Šumavy máte v sezoně za dva dny,“ porovnal Zvána.

Způsob, jak na Šumavu přilákat další turisty a dostat je především do méně vyhledávaných míst, vymýšlí i Regionální rozvojová agentura Šumava. „Snažíme se turistům nabízet třeba různé možnosti, jak se ubytovat na okraji parku, odkud by vyráželi na výlety,“ řekla manažerka agentury Monika Kytlicová. Správa parku se snaží na Šumavu nalákat další turisty nejrůznějšími novinkami. Například loni otevřela bivakkempy, což jsou nocoviště ve volné přírodě rozmístěná napříč šumavským parkem u červené turistické stezky, nebo postavila u Nové Pece pozorovací místo jelenů. „Tyto novinky se osvědčily, turisty lákají,“ poznamenala mluvčí Zvettlerová. Menší obce ale tvrdí, že správa parku udělala loni i několik chyb, které část turistů odradily. „Byl zmatek kolem splouvání Teplé Vltavy ze Soumarského mostu do Pěkné. Proto si spousta lidí cestu na Šumavu rozmyslela. Ale my jsme malí páni, abychom to ovlivnili,“ prohlásila starostka Nové Pece Věra Lavičková.

Turistické cíle na Šumavě v roce 2008:

1. Jezerní slať 109 000 lidí

2. Modrava 72 000 lidí

3. Prameny Vltavy 65 000 lidí