Armáda se výcvikového prostoru nehodlá vzdát: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Armáda se výcvikového prostoru nehodlá vzdát |Author=Ivan Studený |Date=2005-12-01 |Source=Českokrumlovský deník |Genre=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:29


Armáda se výcvikového prostoru nehodlá vzdát
Author Ivan Studený
Date 2005-12-01
Source Českokrumlovský deník
Genre tisk
Respondent

Boletice – Z analýzy pěti vojenských újezdů, které má Armáda České republiky v současné době k dispozici, jasně vyplývá, že je nutné jejich zachování.

Boletický prostor je třetím největším, a jako jediný umožňuje výcvik v horském a zalesněném terénu. „V Boleticích je realizován polní výcvik jednotek a útvarů Armády ČR, výcvik ženijních jednotek a záchranných praporů, příprava kontingentů mírových sil, výcvik v překonávání vodní překážky, cvičení logistických útvarů včetně součinnostních cvičení v rámci NATO, výcvik aktivních záloh a další,“ vyčetl Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Pracovníci ministerstva jsou si vědomi, že v újezdech musí být zabezpečena rovnováha mezi intenzitou vojenského využívání, hospodářskou činností a dodržováním zásad ochrany přírody. „Při ochraně přírody v újezdech byla zdůrazněna podmínka souhlasu se seznamem významných lokalit,“ zdůraznil Jan Pejšek.

Opuštění újezdu armádou by si vyžádalo kromě vysokých finančních nákladů na likvidaci vojenských výcvikových a dalších zařízení a jejich zřízení na jiném území také zhruba dvě a půl miliardy korun na dlouhodobou a náročnou pyrotechnickou asanaci území. Tyto prostředky ministerstvo obrany v současné době nemá k dispozici.

„Otázku dalšího snížení počtu vojenských újezdů připadá v úvahu otevřít až v roce 2007, kdy se uzavře jedna z etap reformy ozbrojených sil,“ uzavřel mluvčí Ministerstva obrany České republiky.