Budoucnost Modravy? Kozy, ovce, koně: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Budoucnost Modravy? Kozy, ovce, koně |Author=Jitka Šrámková |Date=2010-02-18 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Responde…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:37


Budoucnost Modravy? Kozy, ovce, koně
Author Jitka Šrámková
Date 2010-02-18
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Modrava – Území posázené farmami, kde se pasou kozy ovce i koně, chová se drůbež a vyrábí se sýry či tvaroh. Při práci pomáhají turisté. Tak si budoucnost obce Modrava, pod kterou patří i Filipova Huť, představuje její starosta Antonín Schubert. První mikrofarma se začne stavět na jaře, následovat by měla výstavba hospodářství podstatně většího na ploše padesáti hektarů. Další by měly následovat tak, aby se počet obyvatel obce zvýšil do deseti let ze současných šedesáti na zhruba 150. „Nechceme žádné chalupáře, kteří by se přijeli osvěžit jen na víkend,“ plánuje Schubert, podle kterého jsou farmy jedinou možností, jak zajistit, aby Národní park Šumava v okolí Modravy nezůstal jen divočinou zarostlou smrky, ale aby se zde udrželo i takzvané bezlesí.

Na mikrofarmu na Filipově Huti už má obec stavební povolení, začít se stavbou chce na jaře. Nejpozději o rok déle by na ní už měla začít hospodařit mladá rodina, kterou obec vybere z jednotlivých nabídek a které farmu s domkem, hospodářstvím, koňmi a čtyřmi apartmány pro turisty, pronajme.

Letos obec koupila od fyzické osoby rozestavěnou ekofarmu na Filipově Huti, v současné době tam stojí dvě hrubé stavby. „My chceme farmu rozšířit a zařídit tam práci pro dvanáct lidí,“ vysvětlil Schubert.

Neměli by to být podle starosty místní, ale lidé zvenčí, které sem přiláká zajímavá práce. „Národní park tvrdí léta, že má na srdci péči o kulturní bezlesí, tak doufáme, že nám při povolování farem vyjde vstříc,“ uvedl starosta obce, která si jako jedna z mála na Šumavě může podobný rozvoj dovolit. Pomáhají jí totiž vysoké daňové příjmy, plynoucí od místních podnikatelů.

„Na farmu máme zpracovanou a schválenou studii, architekt Václav Hucl připraví projekt pro územní řízení. Oživíme tu tradici, která na Šumavě byla,“ podotkl starosta. Komplex se bude skládat ze tří budov – penzionu s bytem správce, stylové restaurace s výrobnou a hospodářského zařízení, kde budou ovce, kozy a drůbež, k tomu včelník. Budeme prodávat kvalitní ekologický med, zužitkujeme i včelí vosk, budeme zpracovávat kozí a ovčí mléko, vlnu i maso, na prodej budou bioprodukty, v restauraci můžeme udělat jednou týdně Dny ekologické stravy a prodávat tam jen produkty vypěstované na farmě. Budeme prostě těžit z toho, že Modrava je nejčistší oblastí České republiky,“ plánuje starosta.

Následovat by podle něj měly další farmy. „Například v oblasti VchiniceTetov,“ dodává starosta. Tím by se obec stala vlastně největším místním statkářem. Kapacitu na to má, protože loni vložila hodně peněz do nákupu volných pozemků v oblasti.