Pozor na „iracionální ideologii všeobjímajícího zeleného dobra“: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Pozor na „iracionální ideologii všeobjímajícího zeleného dobra“ |Author=Tomáš Jirsa |Date=2010-06-21 |Source=parlame…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:37


Pozor na „iracionální ideologii všeobjímajícího zeleného dobra“
Author Tomáš Jirsa
Date 2010-06-21
Source parlamentnilisty.cz
Genre internet
Respondent

Projev v rámci politické diskuse na Kongresu ODS

Vážení přátelé, dámy a pánové,

v současné době se ODS účastní vyjednávání o podobě nové vlády. Jedním z klíčových témat, jakkoli se to nemusí na první pohled zdát, je téma životního prostředí.

Můj senátní obvod zahrnuje také jižní část Šumavy. Použiji obrázky ze Šumavy jako ukázku, jak může selhat státní ochrana přírody. Selhalo ideologicky vedené MŽP, selhala inspekce životního prostředí, selhal management Národního parku. Napříč stranami se v jižních Čechách shodujeme v tom, že to, co se děje na Šumavě, je ekologická katastrofa. Kdo za to ale nese odpovědnost? Bohužel také my, protože se to stalo za naší vlády. Že se to stalo proto, že Bursík hrozil Topolánkovi vystoupením z koalice?, na to se ale historie ptát nebude. Tu ekologickou katastrofu dopustil náš premiér.

Kdo připravil tolik diskutovanou ekologickou „superzakázku“, kterou se všichni bojí zrušit? Nebyla to také naše vláda?

Kdo nezastavil tu finanční katastrofu s fotovoltaickými elektrárnami, která v roce 2011 bude stát každou rodinu navíc 1200,- korun ročně, ale každý průmyslový podnik s roční spotřebou 30 GWh 15 milionů korun za rok? Bohužel, MY, naši poslanci to nezastavili včas.

Kdo zavedl přimíchávání bioethanolu do benzínu? I když je dnes zcela jasně prokázáno, že to životnímu prostředí škodí více než spalování klasických paliv. Nebyla to také naše koaliční vláda?

Přátelé, ačkoliv nová vláda bude muset všude škrtat, za tyto zelné experimenty zaplatí každá domácnost, tedy my všichni, tisíce korun ročně navíc.

Nemáme jinou možnost a zaplať Pán Bůh za ní, sestavujeme vládu, budeme mít premiéra a zřejmě tak opět poneseme náklady na vládnutí. Krátce varuji budoucího ministra životního prostředí: I když je na tom ministerstvu zcela jistě plno „mlčících“ odborníků, ten dům na Vršovické ulici je zaplevelen zelenými ideology. Těmi, kteří při pohledu na obrázky za mnou volají hurá, více divočiny, více národních parků, ale v podtextu říkají méně civilizace, méně lidí. Těmi, kteří nekandidují ve volbách nebo je prohráli, ale kteří chtějí stále větší podíl na moci.

Aby bylo jasno, samozřejmě potřebujeme ochranu přírody a ochranu životního prostředí, ale ne takovou, jakou vidíte za mnou. Na pětině území ČR dnes platí „zelená“ státní správa, která jde mimo pověřené obce a kraje. A jak se rozšiřují chráněná území? Na základě mechanismů EU to probíhá tak, že si ekologické iniciativy vytipují území a přes Brusel de facto nadiktují české vládě jeho vyhlášení.

Proto varuji naše vládní vyjednavače před převodem vodního hospodářství z MZe na MŽP, což se ve výstupech z vyjednávání objevilo. Varuji před převodem územního plánování a povolování staveb z MMR na MŽP, což je údajně také zvažováno. Naopak, tyto kompetence náš ministr za vlády Václava Klause vyvedl z MŽP. Nejdříve je ministerstvu životního prostředí potřeba vrátit odbornost a profesionalitu, až poté rozšiřovat jeho kompetence. Není-li samozřejmě možná lepší varianta a tou je sloučení s Mze.

Závěr: Všechno vypadá na to, že budeme mít opět premiéra a že opět poneseme náklady vládnutí. A že nás naši koaliční partneři budou opět kopat do kotníků. Na to jsme zvyklí a to umíme. Vyvarujme se však toho vtáhnout „iracionální ideologii všeobjímajícího zeleného dobra“ skrze některé naše partnery opět na vládní stůl. To nebezpečí tady reálně existuje.

Děkuji.

Ing. Tomáš Jirsa, senátor PČR