Ochránci likvidují na Šumavě invazní druhy rostlin: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ochránci likvidují na Šumavě invazní druhy rostlin |Author=Jakub Hromas |Date=2010-06-23 |Source=prachatickonews.cz |Genre=i…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:37


Ochránci likvidují na Šumavě invazní druhy rostlin
Author Jakub Hromas
Date 2010-06-23
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Šumava – Jarní čas pomalu končí, nastává čas léta a v terénu mají ochránci přírody plné ruce práce s údržbou a kosením cenných a chráněných lokalit. Najdou se ovšem i místa, která nejsou příliš přírodovědně hodnotná, ba naopak. Jsou zasažena expanzí nepůvodních agresivních druhů rostlin. Jedná se o rostliny, které svým mohutným vzrůstem a schopností měnit půdní podmínky vytlačují rostliny původní a nekontrolovaně se šíří. Tak je tomu i na některých místech v Pošumaví a na Šumavě, a to i na území chráněné krajinné oblasti a národního parku.

ZO ČSOP Šumava (Základní organizace Českého svazu ochránců přírody) na vybraných místech zajišťuje mapování a především likvidaci invazních druhů rostlin, především pak bolševníku velkolepého a lupiny mnoholisté, lidově známé jako vlčí bob. Na území NP a CHKO Šumava jsou tyto práce prováděny ve spolupráci s pracovníky Správy NP a CHKO Šumava. Jak uvádí Jiří Šejna, předseda ZO ČSOP Šumava, „V národním parku likvidujeme dvě plochy s lupinou mnoholistou, a to u osady Dobrá na Stožecku a u Prášil v místě zvaném Vysoké lávky.“ Kamila Lencová, pracovnice Správy NP a CHKO Šumava k tomu dodává, „Jde o dvě plochy o výměře cca 3 ha , které jsou invazí lupiny mnoholisté silně zasaženy. Na každé ploše se 1/3 kosí, na 1/3 je aplikován herbicid a 1/3 slouží jako kontrolní plocha. Výsledky tohoto výzkumu mohou naznačit, který způsob likvidace je nejvhodnější pro použití i na ostatních místech zasažených lupinou. Výzkum vlivu různého managementu na populaci lupiny mnoholisté probíhá od letošního roku a výsledky budou patrné až za několik let.“

Obdobná je situace u druhé, mnohem nebezpečnější rostliny, a to u bolševníku velkolepého. Tu likvidují členové ZO ČSOP Šumava nejen na území chráněné krajinné oblasti, ale i na dalších místech navazujících na CHKO, především pak v okolí Vimperka. „Bolševník je agresivní a člověku nebezpečný rostlinný druh. Ochránci přírody z řad ČSOP Šumava ho likvidují pokosením celých rostlin a aplikací herbicidu do usekaných lodyh,“ sdělil David Půbal, další zástupce Správy NP a CHKO Šumava a dále uvedl: „Nejdůležitější je pravidelný a setrvalý přístup k likvidaci těchto rostlin, neboť jejich potlačení není otázkou pouze jednoho roku. Bolševníky mají mohutný kořenový systém a velkou zásobu semen v půdě a proto není jejich likvidace vůbec jednoduchá.“

Členové ZO ČSOP Šumava nezajišťují pouze vlastní likvidaci těchto rostlin, ale jsou též připraveni odborně poradit v oblastech týkajících se invazních druhů rostlin a to prostřednictvím své Ekoporadny.