Je krize, šumavské Modravě však rostou příjmy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Je krize, šumavské Modravě však rostou příjmy |Author=Mladá fronta Dnes |Date=2010-03-03 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:38


Je krize, šumavské Modravě však rostou příjmy
Author Mladá fronta Dnes
Date 2010-03-03
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Modrava – Šumavské vesničky Modrava se jako jedné z mála v Plzeňském kraji nedotkl propad daňových příjmů zaviněný krizí. Obec se 60 obyvateli má už druhý rok po sobě vysoké rozpočtové příjmy díky pětimovitým občanům, zejména miliardáři Zdeňku Bakalovi, kteří si toto údajně nejčistší místo v zemi zvolili k trvalému bydlení.

„Díky růstu podílu daně z příjmů fyzických osob je letošní rozpočet obce 57 milionů korun, o 2,5 milionu vyšší než loni, ale více než čtyřnásobný oproti roku 2008,“ vysvětlil Antonín Schubert, starosta Modravy, kterou navštíví ročně přes 200 tisíc turistů.

„Jediná cesta, jak z téhle mizérie státního rozpočtu vyjít, je lákat do obce tyto lidi, kteří o ni mají zájem. My jim musíme zajistit, aby byla vzhledná a plně funkční,“ dodal.

Podíl na dani z příjmů movitých občanů tvoří valnou většinu příjmů obce, od státu dostane pouze pět milionů korun. Rekreační poplatky tvoří tři čtvrtě milionu korun a něco málo nájmy. Bakala, který má na Modravě rodinný dům, koupil loni v obci od Národního parku Šumava polorozpadlou usedlost, kterou bude od jara rekonstruovat na apartmány a byt. „Jeho podpora obce je dlouhodobá,“ dodal starosta.

Modrava, která je s příjmy na občana nejbohatší českou obcí, vloží veškeré peníze do rozvoje. Loni investovala 20 milionů. Vesnice, která byla podle usnesení vlády ještě z roku 1992 určena ke stagnaci, se chce do deseti let rozrůst na 150 obyvatel, lidem zajistí práci například v ekofarmách a v chystané obecní policii. Nyní vlastní tři nájemní byty, ale připravuje osm nových bytů a domků. Loni na podzim zahájila vesnice přístavbu obecního úřadu za 33 milionů korun. „Zahrne dva multifunkční školicí a kongresové sály, zázemí, garáže a tři byty. Nemáme tu žádný prostor na kulturní akce a výstavy,“ řekl Schubert. Vše prý dokončí nejpozději do jara 2011.

Obec už s ČEZ podepsala smlouvy, podle nichž do dvou až tří let přesune veškerá elektrická vedení pod zem a zmizí všechny ocelové a betonové stožáry a transformátory. Vesnička na to vydá 36 milionů korun. První část uvnitř Modravy začne na jaře. Vybuduje i nový vodovod s úpravnou za 25 milionů, postaví turistické infocentrum s bytem a parkovištěm pro 150 vozů.

Dále Modrava koupila domek ve špatném stavu, kde postaví jeden byt. Má stavební povolení na minifarmu na Filipově Huti, což bude rodinný domek s hospodářským zázemím. Ve stejné osadě koupila rozestavěnou farmu, kde chce vyrábět produkty ekologického zemědělství. Za poslední tři roky skoupil obecní úřad téměř 20 hektarů luk a dva hektary lesa.

Modrava chce navíc vybudovat na pozemcích slíbených od pozemkového fondu víceúčelový sportovní areál a dětské hřiště, ale národní park jí to zatím zakazuje. „Musíme investovat do služeb, které tu udrží obyvatele i turisty. Letošní zimu se plně projevilo, jak je smrtící zaměření Šumavy pouze na turistiku. Krize vyhání lidi maximálně na procházku kolem domu a nejezdí na hory, protože mají sníh všude. Oproti loňsku jde o dvacetiprocentní návštěvnost,“ dodal starosta. Podle něj návštěvnost Šumavy dlouhodobě klesá, protože nabídka atrakcí je chudá.