Starostové ze Šumavy bojkotovali radu parku: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Starostové ze Šumavy bojkotovali radu parku |Author=denik.cz |Date=2010-02-02 |Source=denik.cz |Genre=internet |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:38


Starostové ze Šumavy bojkotovali radu parku
Author denik.cz
Date 2010-02-02
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Šumava – Rada Národního parku Šumava neschválila nový návštěvní řád, rozhodnutí se přesouvá na ministerstvo životního prostředí.

Válečná sekera mezi Národním parkem Šumava (NPŠ) a obcemi ležícími na jeho území je opět vykopána. Starostové se odmítli zúčastnit pondělního jednání Rady NPŠ o přijetí návštěvního řádu, což by mohli negativně pocítit vodáci a cykloturisté na Šumavě.

Hlavní příčinou sporu je nový návrh podmínek pro splouvání Teplé Vltavy ze Soumarského mostu do Pěkné ze strany Správy parku. „Nové podmínky mimo jiné stanovují o jedenáct centimetrů vyšší limit minimální hladiny pro splouvání, a to 61 cm, a v období od 16. června do 15. srpna povolují při tomto denním limitu splouvání pro pouhých 28 registrovaných lodí,“ vysvětlil předseda svazu šumavských obcí Jiří Hůlka. Dodal, že s takovým návrhem nemohou starostové souhlasit. „Už vloni jsme udělali ústupek a teď je to ještě horší. Návrh, který jsme obdrželi, s námi nikdo nepředjednal, proto jsme na jednání nepřijeli,“ vysvětlil.

Šlo jen o provizorní řád

Podle ředitele šumavského parku Františka Krejčího měl být ale projednán jen provizorní návštěvní řád, který by platil dva měsíce. „Rozhodně nejde o chybu v komunikaci, provizorní řád se měl schválit na dva měsíce proto, že se teď posuzuje splouvání Teplé Vltavy. Poté již by platil oficiální návštěvní řád, který byl s obcemi předjednán,“ řekl Deníku Krejčí.

Rada Národního parku byla nakonec usnášeníschopná, když se sešlo dvacet osm jejích členů. Dva ze starostů šumavských obcí totiž i přes výzvu předsedy svazu obcí na jednání dorazili. „Dokument jsme neschválili a rozhodnutí se přesouvá na ministerstvo životního prostředí,“ řekl po skončení jednání člen rady Jaroslav Neužil z Prachatic. Ministerstvo proto znovu zahájí jednání s jednotlivými obcemi v parku a nový řád by mělo schválit do konce dubna.

Návrh parku rozpálil starosty doběla

K vyjádření o současném postupu Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava týkající se projednání nového návštěvního řádu hledala v pondělí před jednáním Rady národního parku Šumava starostka Stožce Zdeňka Lelková jen velmi těžko publikovatelná slova. „To, co nám Správa navrhla, je nehoráznost. Dělají první poslední, abychom jim podepsali Vizi Šumava 2020 a pak přijdou s takovýmhle podrazem? To nás skutečně mají za hlupáky,“ rozčílila se Lelková.

Obce: Nenecháme se vydírat

Podle jejích slov navrhla totiž Správa v pravidlech splouvání Vltavy pro letošní rok období od 16. června do 15. srpna při minimální výšce hladiny 61 centimetrů, pouze 28 registrovaných lodí denně a čas splouvání jen od 13 do 20 hodin. „Tuto verzi nikdo ze starostů neviděl a s nikým z nás nebyla předem projednána a je v rozporu s pravidly schvalování návštěvního řádu,“ zdůraznila starostka Stožce, kterého se z hlediska návštěvnosti takto přísná pravidla pro splouvání citelně dotýkají. „Proto jsme se dohodli, že všechny obce budeme takový postoj Správy bojkotovat a předložený návrh nebudeme akceptovat,“ zdůraznila Lelková.

Ve výsledku to tedy může znamenat, že návštěvníci Národního parku Šumava nebudou mít letos k dispozici platný návštěvní řád. „Za normální situace by platil loňský návštěvní řád. Ten ale s ohledem na novelu zákona o ochraně přírody prý platit nemůže. Rozhodně odmítáme to, že bychom byť jen na přechodnou dobu dvou měsíců souhlasili s návrhem Správy s tím, že pak se bude o dalších podmínkách jednat. Ve chvíli, kdybychom se totiž pak nedohodli, platily by podmínky, s nimiž nesouhlasíme už nyní. Buďto to Správa nemůže myslet vážně, nebo si z nás dělají blázny. Obojí je od šumavských obcí jasný signál, že už se dál takto vydírat nenechají,“ varuje starostka Stožce.

Plán rady nevyšel

„Současný Návštěvní řád je platný do konce dubna a od 1. května by měl platit nový. Problém je v pravidlech splouvání Vltavy. Pokud by rada národního parku zasedla a byla usnášení schopna, mohly by nastat dvě varianty výsledku jednání o Návštěvním řádu. Buď to bychom schválili nový návštěvní řád včetně podmínek splouvání tak, jak je nastaven, což by znamenalo výrazné omezení splouvání. Nebo bychom návrh neschválili, a pak by nastal rozpor, který by muselo řešit ministerstvo životního prostředí. To by pak mohlo i přes náš nesouhlas návštěvní řád i podmínky pro splouvání schválit, což by opět znamenalo problémy se splouváním,“ vysvětlila ještě před zasedáním rady starostka Borových Lad a současná předsedkyně regionální sekce Rady národního parku Šumava Jana Hrazánková postoj šumavských obcí, které se jednání rady parku odmítly účastnit.

V případě, že by rada nebyla usnášení schopna, nebyl by návrh vůbec projednáván, což se nakonec nestalo.

Také Jana Hrazánková potvrdila slova ostatních starostů. „Když se projednával původní návrh, pracovníci Správy objížděli jednotlivé obce a se všemi projednávali podmínky. Nakonec se dospělo k oboustranně přijatelnému kompromisnímu řešení. Jenomže nový návrh obsahuje zcela nové podmínky, o kterých nebyl nikdo ze starostů s dostatečným předstihem informován. Osobně já jsem dostala návrh e-mailem minulý týden a pochybuji, že pracovníci správy opět objeli všechny dotčené obce, aby s nimi nový návrh projednali,“ poznamenala Jana Hrazánková.

Splouvání je dlouhodobým problémem

Problém se splouváním tkví částečně v tom, že v roce 2007 podal Okrašlovací spolek Zdíkovska stížnost týkající se porušování ochrany přírody a jejího poškozování splouváním Vltavy přímo do Bruselu. „Silně pochybuji o tom, že by se v Bruselu dva roky stížností vůbec nikdo nezabýval a rozhoupal se po takové době. Někde se stala chyba. Rozhodně ale odmítám, že by v případě neschválení nového návštěvního řádu mohly za tuto situaci obce,“ zdůraznila Jana Hrazánková, podle které je splouvání Vltavy dlouhodobý problém. „Očekávám, že Správa předloží kvalitní koncepční návrh a přestane návštěvníky strašit, že nebudou moci jezdit po národním parku na kole,“ dodala předsedkyně regionální sekce Rady NP Šumava Jana Hrazánková.