Rozšíří špičácké sjezdovky: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Rozšíří špičácké sjezdovky |Author=Jitka Šrámková |Date=2010-02-02 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:38


Rozšíří špičácké sjezdovky
Author Jitka Šrámková
Date 2010-02-02
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Změny v největším areálu – Až o pětinu širší budou sjezdovky v největším šumavském areálu – na Špičáku. Zvýší se tak bezpečnost i komfort pro lyžaře. Plán podporuje i železnorudská radnice. K záležitosti se vyjádří ještě ochránci přírody

Špičák – O pětinu rozsáhlejší plochy ke sjezdovému lyžování by měl časem nabídnout největší šumavský areál na Špičáku. Uvedl to spolumajitel areálu Vladimír Kasík.

Špičáčtí vlekaři, kteří mají dlouhodobě pronajaté plochy od Lesů České republiky a města Železná Ruda, již několik let usilují o rozšíření sjezdovek. „Sjezdovky se rozšíří o téměř pětinu, z 15 hektarů o dalších 2,7 hektaru. Je to kompromis mezi tím, co my potřebujeme kvůli bezpečnosti lyžařů, kvůli tomu, aby bylo lyžování příjemnější a zároveň tím, co potřebuje ochrana přírody,“ konstatoval Kasík.

Za zvětšení areálu se přimlouvá i Milan Kříž, místostarosta Železné Rudy, která vlastní v areálu menší část pozemků než Lesy České republiky.

„Současnému stylu lyžování by prospělo, kdyby byly sjezdovky širší. Přispělo by to i k tomu, že by se lépe využila sedačková lanovka. Město cítí potřebu nabízet lepší služby, proto snaze investora rozšířit sjezdovky vycházíme maximálně vstříc,“ uvedl Kříž, podle kterého je rozhodnutí, kdy k rozšíření areálu dojde, závislé na názoru ochrany přírody. Tedy na správě chráněné krajinné oblasti, ve které areál leží.

Jak vysvětlil Kasík, areál se nachází jak v druhé, tak třetí zóně ochrany přírody, proto jednání nebyla jednoduchá. „Ale dospěli jsme ke konsenzu jak s majiteli pozemků, tak s představiteli správy chráněné krajinné oblasti,“ dodal Kasík. Teď je podle něj jednání ve fázi, kdy bude nutné zažádat o dočasné vynětí nových ploch z lesního půdního fondu, což je základní předpoklad k rozšíření sjezdovek.

Podle Kasíka se jedná o místa, která by přispěla k větší přehlednosti a tím pádem bezpečnosti sjezdovek v místech, kde jsou například příliš úzké.

Podle Kasíka se rozšíření bude realizovat ve dvou etapách. Nejprve přijde na řadu část, která leží v třetí zóně ochrany přírody, protože toto jednání bude jednodušší, pak na řadu přijdou plochy v druhé zóně s přísnější ochranou.

„Pokud to vyjde jak plánujeme, tak v třetí zóně, to znamená ve spodní části Špičáku od Jezerní cesty dolů, bychom chtěli začít kácet letos v létě a příští zimu už by tedy měli lyžaři lepší podmínky ke sportování,“ odhadl Kasík.

Místostarosta Kříž si ale myslí, že odhad, že už příští rok budou lyžaři jezdit na větší ploše, je hodně optimistický. „Ale když to vyjde, bude to jedině dobře,“ prohlásil místostarosta. Posun ve vyjednávání se správou chráněné krajinné oblasti by mohl podle něj nastat v případě, že by provozovatelé lyžařského areálu vyšli vstříc ochranářům a část ploch, které nejsou tak využívané, zalesnit a kompenzovat tím odlesněné plochy.

„Město chce nabízet lepší služby, proto snaze rozšířit sjezdovky vycházíme vstříc.“ Milan Kříž, místostarosta Ž. Rudy