Z Pešlova hotelu se stala Alpská vyhlídka: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Z Pešlova hotelu se stala Alpská vyhlídka |Author=Jan Novotný |Date=2010-08-13 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respon…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:39


Z Pešlova hotelu se stala Alpská vyhlídka
Author Jan Novotný
Date 2010-08-13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Bývalý hotel se po šedesáti letech znovu otevírá. Jeho minulost však provází smutné chvíle. Po Mnichovské dohodě se hotel dostal do rukou Němcům, po válce sloužil americkým vojákům a nakonec se jej zmocnili komunisté

Bučina – Veřejnosti příliš dlouho nesloužil. V jeho smutné historii jako by se zrcadlila nedávná minulost Šumavy. Teď se nově opravený Pešlův hotel na Bučině nedaleko Kvildy znovu probouzí k životu. Zatím jen v přízemní restauraci, kde se mohou od července osvěžit turisté.

Během zimy bymohl hotel přivítat v pokojích první hosty. Předběžně se počítá se 30 až 40 lůžky. Oficiální otevření se plánuje na léto příštího roku. Hotel, který stojí jen několik metrů od česko-bavorské hranice, už dostal nové jméno. Bývalého vlastníka, rodinu Pešlů, střídá v názvu Alpská vyhlídka.

Záleží na dohodě s ochranáři

Rekonstrukci, která trvá už několik let, financuje pražský nakladatel František Talián, původem z Vimperka. Vlastní také další nemovitosti v šumavském pohraničí – na Kvildě nebo na Knížecích Pláních. Úspěšné otevření opraveného hotelu ale bude do značné míry záviset na dohodě s ochranáři ze Správy Národního parku Šumava. Silnice z Kvildy na Bučinu je totiž pro běžné automobily uzavřená. Může tudy projet jen zelený autobus a řidiči s výjimkami od parku. Navíc je silnice v zimě zapadaná sněhem a o její údržbu se zatím nikdo nestaral.

„Aby mohl hotel sloužit celoročně, potřebovali bychom silnici v zimě protahovat pluhem,“ tvrdí pracovnice hotelu a zároveň zastupitelka Kvildy Libuše Schmatzová. Správa národního parku Šumava se prohrnování silnice nebrání, ale majitel hotelu si jej nejspíš bude muset zaplatit sám.

„Potřebujeme údržbu zdůvodnit hospodářskými potřebami parku, ale je možné se s majitelem hotelu domluvit na nějakém kompromisu,“ vysvětluje Josef Zolltriester ze Správy Národního parku Šumava.

Kruh přátel Bavorského lesa a Šumavy, který vznikl kvůli užší spolupráci obou stran bývalé železné opony, dokonce prosazuje, aby přes Bučinu a hraniční přechod projížděl pravidelný spoj do bavorského Finsterau. Teď musí turisté vystoupit na zastávce nad Bučinou a projít kilometrovou trasu až k hraničnímu přechodu, kde teprve mohou přestoupit na německý autobus.

„Našemu hotelu i celému kraji by autobusová linka bez přerušení jistě pomohla,“ říká Libuše Schmatzová. Národní park však pochybuje, že by autobusy unesl můstek přes hraniční potok. Ochranáři navíc jakékoliv úpravy starého můstku nebo stavbu nového odmítají.

Hotel museli opustit

Původní Pešlův hotel byl na Bučině postaven v roce 1937 a v provozu fungoval pouhé dva roky. Po Mnichovské dohodě připadla Bučina Třetí říši a česká rodina Pešlů se musela vystěhovat. Po válce sloužil hotel americkým vojákům, pak připadl na krátký čas zpět původnímu majiteli. Záhy po únorovém převratu se ho ale zmocnili pohraničníci a také komunističtí tajní agenti. Podruhé byl hotel Pešlově rodině vrácen po sametové revoluci. Zbyla z něj ruina. Přesto se Pešlovi potomci snažili hotel obnovit. Nakonec se jim to nepodařilo a objekt koupil podnikatel František Talián.