Evropské úřady se zajímají o Boubín: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Evropské úřady se zajímají o Boubín |Author=Petr Pokorný |Date=2006-01-13 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Podle…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:39


Evropské úřady se zajímají o Boubín
Author Petr Pokorný
Date 2006-01-13
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Podle ministerstva životního prostředí pravidla porušena nebyla

Evropská komise pro životní prostředí má výhrady vůči ČR kvůli údajnému poškozování přírodních stanovišť a úbytku chráněných druhů ptáků ve vrcholových partiích Boubína. Tuto informaci ve středu zveřejnila ekologická sdružení Děti Země a Okrašlovací spolek Zdíkovska, která dlouhodobě brojila proti výstavbě rozhledny na vrcholu pralesa. Ministerstvo se domnívá, že k porušení pravidel směrnice o Evropských stanovištích a ptačích oblastech v případě Boubína nedošlo.

„Ministerstvo životního prostředí v současné době zpracovává odpověď na dotaz Evropské komise. Na základě odborných posudků se domnívá, že na Boubíně nedošlo k porušení žádné z relevantních směrnic,“ reagovala na dotaz Práva mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Spor o Boubín vznikl proto, že celý masív pralesa je zařazen jako ptačí oblast a na vrcholu a podél přístupových cest se nachází nejméně sedm prioritních evropských stanovišť. „Evropská komise jedná na náš podnět, neboť po dokončení rozhledny na Boubíně prokazatelně došlo k úbytku hnízdních párů chráněných druhů ptáků a pokračuje devastace vrcholu Boubína vysokou návštěvností,“ uvedl Zdeněk Čihák ze sdružení Děti Země.

Podle mluvčího Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovana Holuba sice skutečně došlo k úbytku u dvou chráněných druhů, konkrétně u kosa horského a kulíška nejmenšího, ale míra sešlapu povrchového krytu se naopak díky omezení přístupu na vrchol výrazně omezila.