Nehrajme si hru na národní park: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nehrajme si hru na národní park |Author=Radovan Holub |Date=2006-04-15 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} D…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:40


Nehrajme si hru na národní park
Author Radovan Holub
Date 2006-04-15
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Dopisy

Ministr životního prostředí Libor Ambrozekve středu rozhodl, že v Národním parku Šumava bude pozastaveno jak probíhající správní řízení o nezasahování proti škůdcům v plánovaných bezzásahových zónách, tak rozšíření a scelení rozkouskovaných bezzásahových území. Stalo se tak na žádost několika šumavských starostů. Nepřísluší nám tento krok komentovat.

Rozhodující je, že Národní park Šumava stále zůstává národním parkem podle II. kategorie Světového svazu ochrany přírody IUCN. Takový národní park musí mít své kompaktní bezzásahové území, tedy území, kde budou co možná nerušeně probíhat přírodní procesy. To je smysl všech národních parků. Pokud se Národní park Šumava v této prestižní kategorii neudrží, bude národním parkem ryze po česku, parkem provinčním, parkem jen na papíře. Naše práce bude i nadále směřovat k tomu, abychom kritéria II. kategorie IUCN naplnili.

Národní park Šumava má šanci být evropským fenoménem. Jedním z hlavních inspiračních zdrojů pro nás zůstává sousední Národní park Bavorský les, který se již přes třicet let beze změny koncepce rozvíjí k mezinárodně respektovanému a turisticky oblíbenému bezzásahovému národnímu parku. „Národní park Bavorský les má velkou výhodu, že byl založen před 33 lety, my tedy můžeme už jen přebírat zkušenosti. V kontrastu stojí Národní park Šumava, jehož vývoj je založen spíše na koncepci jednotlivých ředitelů a politických směrů v zemí. Celý tento vývoj měl za následek diskreditaci Národního parku Šumava na mezinárodní úrovni. Každý národní park musí mít reprezentativní území bez zásahu. Toto je třeba celospolečensky projednat a tento konsensus by se měl stát stabilním základem Národního parku Šumava,“ řekl výstižně při česko-německém jednání mikroregionu Šumava západ loni v září v Horské Kvildě starosta Modravy Antonín Schubert.

Domníváme se, že kompromis o určité ploše bezzásahového území je stále možný. Nehrajme si však hru na národní park. Je to nebezpečná hra. Národní park bez kompaktního bezzásahového území je parkem k smíchu. Takový park nemůže dlouhodobě fungovat.

Nechceme-li park, pak ho zrušme

A pokud ho tedy nechceme a nechceme na části parku nést „riziko bezzásahovosti“, nechť si tedy český stát a obce vezmou na triko zrušení šumavského parku. Mějme tu dál jen obyčejné hospodářské lesy, lesy s vykácenými mýtinami, traktory a náklaďáky, ale neříkejme tomu národní park.

Radovan Holub, mluvčí správy NP a CHKO Šumava