Nad šumavským národním parkem se stahují mraky: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nad šumavským národním parkem se stahují mraky |Author=Karel Petráš |Date=2006-04-24 |Source=Českobudějovický deník |G…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:40


Nad šumavským národním parkem se stahují mraky
Author Karel Petráš
Date 2006-04-24
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Napsali jste nám

Ve středu 12. dubna 2006 se na Modravě sešli starostové šumavských obcí, ministr životního prostředí Libor Ambrozek, předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a ředitel Národního parku (NP) Šumava Alois Pavlíčko.

Při tomto jednání bylo rozhodnuto starosty šumavských obcí a za maximální podpory předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska zastavit další rozvoj ochrany přírody v NP Šumava. Byly zastaveny práce na změně zonace národního parku a přerušeno správní řízení, které mělo změnit přístup k asanaci kůrovce ve II. zónách národního parku. Odůvodněním ze strany starostů bylo, že zonace a management NP Šumava nebyly rozhodnuty řádným demokratickým procesem. Členění národního parku do nových zón ochrany přírody bylo touto schůzí zamítnuto. Přesto tvrdím, že po důkladném prostudování materiálů k zonaci a postup asanace kůrovce v II. zónách musí i laik dojít k závěru, že chrání šumavskou přírodu. Chrání její ekosystémy před velkoplošným rozpadem lesů a před jejich škůdci (kůrovcem a člověkem) a vytvářením holin. Dává maximální šanci přírodě v nejcennějších částech – bezzásahových I. zónách. Tím je dána přírodě šance chovat se dle svých přírodních zákonů bez zásahu člověka, který se doposud choval a chová jako neomezený vládce nad neživou a živou přírodou. Na území Národního parku Šumava toto platí dvojnásobně, protože se zde nejedná o hospodářský les, který má dávat ekonomický užitek.

Je zajímavé, že starostové šumavských obcí tvrdí, že nejsou v této problematice odborníky. Přesto se proti vědeckým a odborným závěrům a rozhodnutím staví zamítavě. Zarážející je, že negativní stanovisko starostů přijal i sám ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Jeho vystoupení bylo absolutně nepřesvědčivé, až trapné. Jeho stranický kolega a předseda KDU-ČSL Kalousek učinil jednoznačný zamítavý názor k zonaci podle nařízení vlády (č. 163/1991 Sb.), a tím si velmi takticky ohřál předvolební polívčičku u šumavských starostů. Při tak závažném zamítavém rozhodování je zarážející, že nebyli přizvání odborníci z vědecké sekce rady parku, ani odborní pracovníci vlastní Správy Národního parku Šumava. Bylo to přání obcí, ministerstva životního prostředí nebo Správy NP Šumava? Starostové obcí velmi často hovoří o demokratickém rozhodování. Toto modravské zasedání jednostranné skupiny starostů nad závažnou problematikou ochrany přírody hovoří o pravém opaku.

Cíle ochrany přírody a využití NP Šumava jsou přece jasné a obecně známé. Nejedná se zde o hospodářský les, ale o národní park. Dokument o zonaci a managementu chrání ekosystémy a jasně určuje další kroky a cíle. Je krokem dopředu, ne zpět!

Karel Petráš, místostarosta Nové Hutě, člen rady NP Šumava