Scelování prvních zón bylo v šumavském parku pozastaveno: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Scelování prvních zón bylo v šumavském parku pozastaveno |Author=Karel Havlík |Date=2006-05-16 |Source=Právo |Genre=tisk…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:40


Scelování prvních zón bylo v šumavském parku pozastaveno
Author Karel Havlík
Date 2006-05-16
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Správa šumavského národního parku musela pozastavit správní řízení o novém scelování dosud rozdrobených a přírodně nejcennějších prvních zón, kde se nezasahuje proti škůdcům. Ministerstvo životního prostředí zhatilo plány ochránců připravené před půldruhým rokem a zmírnilo doutnající konflikt mezi šumavskými obcemi a vedením parku.

Starostové již dlouho naříkají, že novým managementem parku nejsou vyslyšeni. Vadí jim, že se často rozhoduje o nich bez nich.

„Vždycky se má jednat se všemi zúčastněnými stranami. V Bavorském národním parku mají obce a města sousedící s parkem právo veta při rozšiřování nezásahových zón. Něco podobného by mělo platit i u nás,“ prohlásil na dubnovém jednání výboru Senátu v Sušici domažlický senátor Petr Smutný (ČSSD), který se domnívá, že rozloha šumavského parku se zdá na naše poměry přece jen příliš velká. V tom se shoduje s názory většiny starostů i s postojem hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna (ODS), který konstatoval, že velká rozloha skoro 70 tisíc hektarů problémem zůstává.

Rozšiřování prvních zón a ponechání lesa přírodním procesům vyvolává u starostů a zdejších lesních odborníků obavy. „Rozmnožený kůrovec z prvních zón by nemilosrdně plenil i lesy ve druhých a třetích pásmech, kde našemu městu patří přes pět tisíc hektarů,“ soudí kašperskohorští lesáci. Starosta Horské Kvildy Eduard Hones k tomu dodal: „Návštěvníci parku nejsou zvědaví na suché pahýly stromů, ale láká je zdravý zelený les.“

Oporou šumavských obcí se stalo před dvěma roky založené občanské sdružení Šumava 21, které prosazuje v Národním parku Šumava, podle vyjadření bývalého kašperskohorského lesníka Vladimíra Rady, skutečný ekologický přístup k záchraně zelené střechy Evropy a odmítá nezodpovědné experimenty s obnovou „pralesů“.

Odlišný názor přetrvává ve vedení parku, které nechce opustit původní záměr: „Budeme pokračovat v tom, v čem jsme začali, a věříme, že se o tom s obcemi na území parku dohodneme,“ uvedl ředitel Správy parku Alois Pavličko.