Bavorský národní park vzorem: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Bavorský národní park vzorem |Author=Parlamentní listy |Date=2006-02-20 |Source=Parlamentní listy |Genre=tisk |Respondent= }…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:40


Bavorský národní park vzorem
Author Parlamentní listy
Date 2006-02-20
Source Parlamentní listy
Genre tisk
Respondent

Jihočeský

„Poprvé od zřízení Národního parku Bavorský les už nejsou zdejší občané donucováni ke svému štěstí.“ Těmito slovy komentoval pasovský deník PNP rozhodnutí bavorského zemského sněmu, který vyhradil dotčeným obcím právo veta při rozhodování o zřizování nových prvních zón parku.

U nás se zastánci bezzásahového hospodaření na území Národního parku Šumava velmi často zaštiťují příkladem Bavorského národního parku a jeho postup při správě lesních porostů uvádějí jako vzor pro naši Správu NPŠ, jak rozšiřovat první zóny parku a jak nezasahováním proti kůrovcové kalamitě dosáhnout vzniku „divočiny“ na území Šumavy. Je možno konstatovat, že v Bavorsku nakonec zvítězil zdravý rozum. Tlak obcí a jejich občanů na ochránce přírody slavil úspěch. Jak říkají zastánci práva veta, je-li myšlenka „zpralesnění“ tak dobrá, jistě nebude těžké ji vyargumentovat místním obyvatelům.

Toto je postup, že kterého by si naše vláda a ministerstvo životního prostředí měly vzít příklad. Obce na Šumavě i oba kraje dávno volají po tom, aby jim byla dána možnost plnoprávně do způsobu spravování Národního parku na Šumavě promlouvat. Jihočeský kraj navrhoval, aby například rozhodnutí o vyhlášení území soustavy NATURA 2000 bylo možné učinit pouze se souhlasem dotčených obcí a krajů. To se sice nepodařilo prosadit do textu zákona o ochraně přírody, ale ještě nemusí být všem dnům konec. Třeba se i náš parlament poučí od našich sousedů a dá obcím v parku a krajům právo veta, jako to učinil bavorský zemský sněm.