Waisova louka: pro první sjezdy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Waisova louka: pro první sjezdy |Author=Václav Janouš |Date=2006-11-18 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:40


Waisova louka: pro první sjezdy
Author Václav Janouš
Date 2006-11-18
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Pokud hledáte na Šumavě svah s mírným sklonem, který je přitom dost dlouhý a široký, vydejte se na Waisovu louku na Špičáku. Dobře si na ní zalyžují začátečníci, ale i děti, které se teprve učí na lyžích stát.

Zaparkovat se dá na velkém parkovišti v sedle na Špičáku, že kterého je to k vleku už jen kousek. Žádné velké polyžování tu však nečekejte. Jedná se o svah, který je dobrý pro trénování prvních sjezdů. Trať totiž měří asi 250 metrů a lyžaře nahoru vyváží poma.

Kdo nemá lyžování dost přes den, může přijít na svah i večer. Jezdí se tu od 18 do 21 hodin.

Ubytovat se dá například v hotelu Karl na Špičáku, který je přímo u velkého parkoviště.

Hojsova Stráž: tři sjezdovky

Asi dvanáct kilometrů od Železné Rudy ve směru na Nýrsko leží menší horská obec Hojsova Stráž. Místo je ideální pro děti a začátečníky. Na zdejších svazích jsou proto často vidět děti ze škol na lyžařském výcviku, jak trénují své první „kroky“ na lyžích.

V Hojsově Stráži jsou tři sjezdovky. Jedna, dlouhá více než 400 metrů, leží nedaleko vlakového nádraží, což ocení studenti nebo ti, kteří dávají přednost hromadné dopravě.

Přímo v obci Pod Stráží je další vlek, dlouhý 200 metrů. Nejdelší svah s 350 metrů dlouhým vlekem se nachází U Zámečku. Ideální tu jsou také běžecké tratě. Bydlet se dá přímo v obci, například v apartmánech Šumava nebo v penzionu Mirka.

Cestou do hor zastavte na mírných svazích na Javorné

Až už se bude zdát dětem dlouhá cesta do hor, zastavte se v Javorné. Nachází se na hlavním silničním tahu asi patnáct kilometrů od Železné Rudy.

Lyžovat se tady dá přímo v obci na dvou svazích, které jsou asi 400 metrů dlouhé a obsluhují je dva vleky.

Kdo hledá ještě větší klid, odbočí v Javorné na Šukačku. Ta je odtud vzdálená asi tři kilometry. Zdejší sjezdovka je dlouhá zhruba 400 metrů a lyžaře nahoru vyváží jedna poma. Přímo u ní leží také parkoviště.

Téměř u sjezdovky se můžete ubytovat, nachází se zde penzion Ovčíny.

Hartmanice nabízejí lyžařům klid i večerní svezení

Kdo nevyhledává ruch velkých lyžařských středisek, najde klid v Hartmanicích na Šumavě.

Pro začátečníky je přímo v obci velký svah s 600 metrů dlouhým vlekem. Převýšení trati je sto padesát metrů.

Na své si tu přijdou i začátečníci snowboardisté, které na okraji sjezdu čekají nejrůznější překážky. Areál má osvětlení, díky kterému se tu dá lyžovat i večer od 18 do 21 hodin.

Ubytovat se je možné přímo v Hartmanicích v hotelu Vintíř či Pod Hamižnou nebo v řadě penzionů. U Hartmanic se udržuje řada běžeckých stop.

Rodinným areálem je Lipno

Pro rodiny s dětmi

Lyžařské středisko Kramolín v Lipně nad Vltavou má charakter pohodového rodinného areálu, který se pyšní kvalitně upravenými sjezdovkami nižší a střední obtížnosti. „Chceme být centrem pro rodiny s dětmi,“ říká ředitel střediska Luboš Krejza. Skiareál Lipno přichystal na letošní sezonu řadu novinek a investoval zhruba sto milionů korun.

Nový bezdotykový systém odbavování lyžařů, zasněžování všech sjezdovek, rozšíření některých tratí až o tři hektary a nové sportovní centrum u velkého parkoviště. To je výčet zásadních inovací, které čekají na návštěvníky letos v zimě.

Novinek se dočkalo i největší dětské lyžařské hřiště v Česku Foxpark lišáka Foxe. Na děti zde čekají dva pohyblivé koberce a jeden dětský vlek, který těm nejmenší začátečníkům usnadní první sjezdy na lyžích. Tato zařízení přepraví za hodinu 2900 dětí.

Pro zpestření výuky je určen lyžařský víceúčelový kolotoč, spolu s ním různé figurky, dětské slalomy, průjezdy, překážkové dráhy a také sněhový tunel. „Dětem je k dispozici i vyhřívaná herna s malým občerstvením,“ řekl ředitel Krejza. Hřiště však neslouží jen nejmenším lyžařům, ale i dospělým začátečníkům.

Když vaše děti lyžování omrzí, vydejte se s nimi na snowtubingovou dráhu, která se sjíždí na duších. Původně byla součástí dětského parku, nyní je na svahu nad parkovištěm. „Dráha je tak delší a zajímavější. Vytvořili jsme tím vedle bobové trati další atrakci pro naše klienty, kteří se chtějí odreagovat jinak než jízdou na lyžích nebo snowboardu,“ uvedl provozní ředitel areálu Antonín Kolář.

Odpočinout si s dětmi můžete i v novém baru ve tvaru deštníku, který znají lyžaři z alpských středisek. Bar bude na slunném svahu přímo nad Foxparkem.

A když už ani odpočinek nepomůže a děti na lyže nedostanete? Zkuste třeba některý z programů pro volný čas. Ty nabízí i dobrodružné expedice do nitra Šumavy na sněžnicích, vyhlídkové lety balonem nad Lipenskem či šlechtické hostiny na hřadu Rožmberk. Rodiče si pak mohou objednat i hlídání děti v budově Aquaworldu nebo si chůvu pozvat přímo do apartmánů.

Skiareál Lipno

Foxpark pro děti

Děti přepraví 2 pohyblivé koberce a 1 dětský vlek. Je tu také víceúčelový kolotoč, různé druhy figurek, dětské slalomy, průjezdy.

Co se nachází ve snowparku

2x velký skok, 2x střední skok, 1x malý skok, 1x velký corner, 1x boule, 1x boule s bednou, 1x boule se zábradlím, 2x klopená otáčka, 1x schody se zábradlím (streetová překážka), 4x zábradlí různých obtížností (tvary A, C, Z, rainbow), 2x bedna (table)

Výhodné balíčky pro rodiny

od 4200 Kč/osoba/týden včetně skipasu a akvaparku

Skibus a jeho jízdní řád

– místní doprava: vlakem z Českých Budějovic (stanice Lipno nad Vltavou leží asi dva kilometry od areálu)

– autobusem, skibusem z Českých Budějovic (jen o víkendech a svátcích)

Kam vyrazit po lyžování

– zkuste akvapark, snowtubing, bobovou dráhu, výlety na sněžnicích

Noční lyžování

– denně 18–21 h

Běžecké tratě

– 36 kilometrů