Stále častější krádeže dřeva: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Stále častější krádeže dřeva |Author=Eva Souhradová, Petr Šuleř |Date=2006-10-19 |Source=ČT |Genre=televize |Responde…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:40


Stále častější krádeže dřeva
Author Eva Souhradová, Petr Šuleř
Date 2006-10-19
Source ČT
Genre televize
Respondent Jaromír Kacetl, Dagmar Vymětalová, Alois Pavlíčko, Lucie Ptáčková, Tomáš Vyšohlíd

ČT 1

Eva Souhradová, moderátorka

Začíná Večerník z Čech, vítejte. Policie v jižních Čechách posiluje hlídky na okrajích vesnic a měst. Končí chatařská a chalupářská sezóna a hlavně výrazně stoupá počet krádeží dřeva. Na levné topení totiž přechází řada domácností a palivového dřeva je v Česku nedostatek.

Petr Šuleř, redaktor

Volám kvůli palivovému dřevu, máte nějaké k dispozici?

Jaromír Kacetl, ředitel společnosti Toppal, Hluboká nad Vltavou

Bohužel, letošní rok už je vyprodán.

Petr Šuleř, redaktor

Spalování dřeva je podle oslovených ekologů i energetických poradců jedním z nejlevnějších způsobů vytápění. Podle odhadu například Šumavských starostů využívá v menších obcích dřevo k topení nebo přitápění více než čtvrtina obyvatel. Pily a sklady ho ale nestačí dodávat a dřevo proto podle policie i správců mizí přímo z lesů.

Dagmar Vymětalová, tisková mluvčí policie Prachatice

Zatím poslední případ byl policii nahlášen sedmnáctého října, kdy pachatel nebo pachatelé ze skládky dřeva mezi obcí Stachy a Studenec odcizili necelých padesát metru krychlových smrkové kulatiny.

Alois Pavlíčko, ředitel, Správa Národního parku Šumava

Nejvíce nebezpečné jsou případy, kdy dojde k celkovému smýčení porostu.

Lucie Ptáčková, mluvci, Policie ČR, České Budějovice

V přírodním parku Novohradských hor vytěžil neznámý pachatel od září do října bez povolení celkem sto osmdesát sedm dubů a svým jednáním ohrozil v dané lokalitě životní prostředí.

Petr Šuleř, redaktor

Většinu případů policisté podle neoficiálních informací odkládají a úřady je řeší jako přestupky. Hodnota ukradeného dřeva totiž zpravidla nepřesahuje pět tisíc korun, přesto ale lesy v posledních dnech výrazně intenzivněji kontroluji.

Lucie Ptáčková, mluvci, Policie ČR, České Budějovice

Policie se zaměřuje na rizikové oblasti, především na okrajové části obci, měst, chatové oblasti.

Tomáš Vyšohlíd, tiskový mluvčí Lesy ČR

Tento přístup samozřejmě vítáme. Jsme rádi, že policisté se v těchto dnech více zaměřují právě na kontroly pohybu lidí v lese.

Petr Šuleř, redaktor

Policisté neupřesnili, do kdy mimořádné kontroly potrvají. Předpokládají ale, že počet případů krádeží dřeva poklesne po zapadání lesních cest sněhem.