Park musí kvůli kůrovci zaplatit: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Park musí kvůli kůrovci zaplatit |Author=Plzeňský deník |Date=2006-06-21 |Source=Plzeňský deník |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:40


Park musí kvůli kůrovci zaplatit
Author Plzeňský deník
Date 2006-06-21
Source Plzeňský deník
Genre tisk
Respondent

Klatovsko – Pokutu 200 tisíc korun musí zaplatit Správa Národního parku Šumava za rozšíření kůrovce v lokalitě poblíž Modravy. Rozhodlo o tom ministerstvo životního prostředí. Snížilo tak sankcí 630 tisíc korun, kterou vedení parku udělila Česká inspekce životního prostředí. Správa se tehdy proti výši pokuty odvolala, nyní ji již zaplatí.

„Odvolací orgán respektuje specifické postavení národního parku, kde nakládání s lesem odchylně od režimu stanoveného zákonem může být součástí odborné zvoleného managementu. Vzhledem k tomu je možno delikt posuzovat jako administrativní nedostatek,“ uvedla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Kůrovcové ohnisko poblíž Modravy objevíla inspekce loni na přelomu srpna a září. Správcům parku uložila, aby proti lýkožroutovi zasáhli podle předpisů pro druhé zóny, kde se smí kácet. Podle občanského sdružení Šumava 21 to pracovníci parku nesplnili. Namísto toho správa v říjnu vydala rozhodnutí o předběžném opatření, které ukládalo na vybraných plochách proti kůrovci nezasahovat. Podle jednatele sdružení Jiřího Štícha tím správa porušila zákon o lesích.

„Správa si nemůže podle své libovůle rozšiřovat bezzasahove zóny,“ uvedl Štich. Upozornil, že za vším je snaha parku rozšířit bezzásahová území s podporou státu. „Proto zřejmě udělalo ministerstvo alespoň tento ústupek. Doufám, že pokuta nebude hrazena z peněz určených na správu parku, ale ze ji zaplatí člověk, který o nezasahování rozhodl,“ dodal.

Mluvčí správy parku Radovan Holub včera řekl, že výši pokuty vedení parku akceptuje. Podle něj šlo o procesní chybu, nikoliv o pochybení vůči přírodě. Porušení lesního zákona mluvčí odmítl.

Zóny v Národním parku

1. zóna (přísná přírodní) zahrnuje nejcennější území, je zde omezen zásah člověka na nejmenší míru a návštěvníkům je vstup povolen pouze po vyznačených turistických trasách.

2. zóna (řízená přírodní) je území s významnými přírodními hodnotami, které ovlivnil člověk. Probíhá zde hospodářská činnost.

3. zóna (okrajová) je území pozměněné člověkem a zahrnuje střediska soustředěné zástavby.