Vznikla petice za Modrý sloup: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vznikla petice za Modrý sloup |Author=Eva Tichá |Date=2006-07-01 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Modrava…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:41


Vznikla petice za Modrý sloup
Author Eva Tichá
Date 2006-07-01
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Modrava – Proti definitivnímu rozhodnutí neotvírat hraniční stezku Modrý sloup u Modravy už lidé podepisují petici. Nelíbí se jim, že správci šumavského národního parku na základě posudku experta na tetřevy definitivně rozhodli, že hranice do Německa zůstane zavřená.

Právě dnes správci Šumavy otevírají v hájence na Březníku, ležícím těsně u Modrého sloupu, nové informační středisko. Kroky návštěvníků ale o moc dál nepovedou. Směrem na Luzný do Německa, se už totiž nesmí. Území zůstává zavřené. Přitom park loni oznámil, že chce právě od 1. Července stezku přes někdejší přechod Modrý sloup po šedesáti letech obnovit.

Park a ministerstvo životního prostředí teď řekly, že přechod nebude. „Otevření není možné, protože by mělo zásadní negativní dopad na celoevropský unikátní populaci tetřeva hlušce,“ uvedla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Proti tomu se nyní zvedla vlna protestu. „Všude jinde se párky milovníkům přírody otevírají. To, že k otevření stezky z české strany nedošlo, považujeme z mezinárodního hlediska za svévoli a ostudu,“ uvádí v petici Plzeňský publicista Zdeněk Roučka a divadelní kritik Vladimír Just. Právě oni petici sepsali.

O zákaz vstupu na Modrý sloup se zasloužil svým stanoviskem Vladimír Bejček z České zemědělské univerzity. Na druhé straně hranice přitom ale správci Bavorského národního parku v otevření přechodu nevidí problém. Bejček však tvrdí, že na české částí hranice žije více tetřevu.