Modrý sloup dostává šanci: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Modrý sloup dostává šanci |Author=Jindra Pašková |Date=2006-07-26 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Turistická st…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:41


Modrý sloup dostává šanci
Author Jindra Pašková
Date 2006-07-26
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Turistická stezka má být otevřena o víkendech v srpnu a září

Diskutovaná přeshraniční turistická stezka Modrý sloup u Modravy na Šumavě dostává šanci. Veřejný zájem o její zprovoznění je deklarován prakticky už od otevření česko-německých hranic a podporují jej obce na obou stranách hranic.

Na druhé straně si za svým stojí úředníci. Jejich hlavním argumentem proti otevření stezky na české straně je úbytek tetřevu. V této oblasti se totiž vyskytuje populace přísně chráněného tetřeva. Doposud neprošlo ani žádné z navrhovaných řešení omezujících přístup do této oblasti formou určitého režimu. Zainteresované strany hledají další možnosti. Na jedné z nich se v tuto chvíli dohodly. „Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, obec Modrava a Správa Národního parku Bavorský les se shodly na tom, že po předběžném negativním stanovisku znalce k pěti variantám otevření hraničního přechodu Modrý sloup je třeba hledat další řešení této závažné problematiky, které nebude mít negativní dopad na daně území,“ uvedl mluvčí správy NP a CHKO Šumava Radovan Holub.

Příroda na obou stranách hranice pod Lužným by podle jeho vyjádření měla být zpřístupněna pro pěší turisty, a to po dobu šesti týdnu. „Stezka Luzenským údolím bude otevřena o víkendech v termínu 15. 8.–20. 9. mezi 10.–16. hodinou s možnosti překročení státní hranice. Informace pro návštěvníky vypovídající o tom, o jak cenné území se jedna, budou zajištěny,“ informuje s tím, že součástí by mohla být i nabídka odborného doprovodu. Správa Národního parku Bavorský les tuto iniciativu uvítala a s podmínkami je dle informací srozuměna. Modrava a další šumavské obce včetně obcí Národního parku Bavorský les chápou navrhované časově omezení jako počáteční krok vedoucí ke skutečnému zhodnocení vlivu na populaci tetřeva hlušce. „Nadále ale budou prosazovat, aby budoucí režim na této přeshraniční stezce odpovídal stejnému omezenému režimu, který je uplatňován na bavorské straně, to je zpřístupnění od 1. 7. do 15. 11. Neotevřením tohoto hraničního přechodu, který je branou do obou národních parku, by byla ohrožena požadovaná koncepce srůstání obou národních parku,“ dodal mluvčí.