Lesy ČR brání šíření kůrovce: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Lesy ČR brání šíření kůrovce |Author=Ladislav Půlpán |Date=2006-07-31 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Horké…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:41


Lesy ČR brání šíření kůrovce
Author Ladislav Půlpán
Date 2006-07-31
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Horké počasí urychluje vývoj škůdce

Současné extrémní počasí urychluje vývoj kůrovců. V nižších polohách již probíhá letní rojení, na horách kůrovec dokončuje vývoj první letošní generace. Sucho a vysoké teploty současné oslabují obranyschopnost stojících stromů a kůrovec tak má snadnější možnost jejich napadení.

Kůrovcové stromy z loňského roku byly včas zpracovány, kůrovci se proto rojili především z hrabanky. Řadu z nich se podařilo pochytat pomoci 75 tisíc lapáku a 24 tisíc lapačů, které jsme k jejich odchytu připravili, dalších 36 tisíc stromů se nám do konce června podařilo vyhledat a zpracovat tak, aby se kůrovec dále nešířil. Situaci nám však zkomplikovala zimní kalamita. Těžký sníh spolu s větrem nám způsobil více než 2 milióny m3 polomů a vývratů. Smrkové vývraty a zlomy z tohoto období jsou pro kůrovce nejatraktivnější, proto je nutné všechny napadené nalézt a asanovat tak, aby v nich kůrovec nedokončil vývoj a dále se nešířil. Chladné počasí v květnu jeho vývoj přibrzdilo, ale současná horká jej opět urychlují. Proto finišují práce na zpracování kalamity a dříví je pod neustálou kontrolou, aby se kůrovec nemohl dále šířit. Na konci června již bylo zpracováno více než 1,75 miliónů m3 a každým dnem se toto množství zvyšuje. Zbývají hlavně slabší porosty, které nejsou pro kůrovce tolik atraktivní a i ty se postupně zpracují. Věříme proto, že sněhová kalamita nebude příčinou kalamity kůrovcové. Větší problém lze očekávat v důsledku sucha. Zásoby vody z vysoké sněhové pokrývky se rychle ztrácí a jsou místa, kde je již velké sucho. V případě jeho dalšího trvání dojde i k aktivizaci dalších kůrovců, zejména lýkožrouta lesklého. Tento kůrovec napadá zejména mladší, suchém výrazně oslabené stromy, jejich větve a vrcholky korun. Prozatím jsme nezaznamenali zvýšené škody tímto kůrovcem, ale situace se může zhoršit.

Současná předpověď není příznivá, teplé a suché počasí je předpovídáno i na začátek srpna. Suchém začnou trpět i další dřeviny včetně listnáčů, které mohou začít předčasné shazovat listí. Předčasný opad listí je znám například u břízy. Sucho před třemi roky jich nepřežila celá řada. Přes všechna výše uvedena negativa nepředpokládáme rozvracení našich lesů a děláme maximum pro to, aby nárůst nahodilých těžeb byl v letošním roce minimální. Věříme, že i ostatní vlastníci lesů k nebezpečí kůrovců přistoupí zodpovědně a pomohou nám tak zabránit jejich přemnožení. V případě potřeby se mohou vlastníci obrátit na svého odborného lesního hospodáře, případně přímo na ředitelství lesů České republiky, kteří jim pořadí.