Místa, kde nepomůže mobil: Porovnání verzí
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Místa, kde nepomůže mobil |Author=Antonín Pelíšek |Date=2006-09-05 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} C…“) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:41
Místa, kde nepomůže mobil | |
---|---|
Author | Antonín Pelíšek |
Date | 2006-09-05 |
Source | Mladá fronta Dnes |
Genre | tisk |
Respondent |
Chybí signál. V Jihočeském kraji je dost míst, odkud si nepřivoláte lékaře ani nejmodernějším mobilem.
Není tam totiž signál. Problémy s hluchými telefony řeší lidé v malých osadách, lékaři i Horská služba.
Jižní Čechy – Na jihu Čech je stále dost míst, kde nefungují soukromé ani krizové mobilní telefony. Příčina? Společnosti obsluhující síť operátorů sice staví nové vysílače, ale malá, takzvaná hluchá místa, kde žije jen minimum lidí, nechávají stranou.
Spojení krizovými mobily má na starost společnost Eurotel od soboty přejmenována na Telefonica O2. ačkoliv jihočeští starostové tvrdí, že se situace od roku 2002 velmi zlepšila, stále se v kraji najdou místa odříznuta od světa. Lidé s nimi prostě musí počítat.
Podle vedoucího oddělení krizového řízení českobudějovického krajského úřadu Jaroslava Jedličky má právě společnost Eurotel za úkol mapovat hluchá místa v kraji a zajišťovat fungování záchranného systému přes svého operátora. Takzvané krizové mobily mají starostové, členové povodňových komisí, hasiči, zdravotníci a policisté.
„Nejhorší situace byla při povodních. Naštěstí kvůli nepokrytí signálem zatím ještě nikdo nezemřel. Hluchá místa rychle mizí s novými vysílací. S jejich stavbami problémy nejsou,“ řekl Jedlička.
Větší pokrytí by uvítali hlavně záchranáři. Podle Horské služby v šumavském Zádové je spatný signál u Pramenů Vltavy a v horských údolích, kde nefunguje ani síť Telefonica O2.
Ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý poznamenal, že jeho lidé o takových lokalitách vědí. „Když potřebují při zásahu signál, musí třeba vyjet na kopec,“ řekl.
To ale celou akci zdržuje a ohrožuje život a zdraví lidí. Dalo by se říci, že obyvatelé tlačí společnost, aby postavila víc stožáru. To ale nemusí být všude pravda.
Osada Buková sepsala petici
Osada Buková patří pod obec Olešnice a leží na pokraji chráněné oblasti. Patří mezi místa se spatným signálem. Už koncem roku zde měl být nový vysílač pro tři společnosti. Zastavilo ho sto třicet podpisu na petici a odvolávání se místního chalupáře. Lidé uvěřili, že vysílač jim přinese škodlivé záření a může stát i jinde než v jejich dohledu.
Stavba má za sebou územní řízení a spěje ke konečnému povolení. Přesto sto třicet lidí podepsaných pod petici chce rozhodnutí zrušit nebo minimálně odsunout stožár z dohledu. Chtějí signál, ale ne vysílač nad hlavou. Objevily se dokonce žádosti o referendum.
„Nechceme, aby byl vysílač vysoký sedmačtyřicet metrů na očích. Víme, že je nutný, ale tady by kazil vzhled krajiny, což je i názor Agentury ochrany přírody. Obec o stavbě lidí skoro neinformovala. Ani o možnostech, že může být jinde,“ tvrdí původce petice Petr Kulhavý.
Vysílač by rušil ráz krajiny
Agentura ochrany přírody skutečně v posudku stavby napsala, že vysílač na okraji přírodního parku Novohradské hory a chráněné krajinné oblasti Třeboňsko nechce. Byl by podle ní vidět ze všech stran a narušil harmonické prvky v přírodě. Umístit vysílač na některou stavbu z éry socialismu zase navrhlo sdružení Památkářská obec. Co na to obyvatelé? „Petici jsem podepsala. Mám pevnou telefonní linku a vysílač tak blízko domů nepotřebují. Říká se, že vyzařuje škodlivé záření,“ poznamenala důchodkyně Marie Brabcová z Bukové. „Nám je to jedno. Bydlíme na druhé straně osady, než má stát stožár. Nikdo za námi ani s petici nebyl a divím se, že je na ní sto třicet podpisu, když osada ani tolik lidí nemá,“ poznamenala Štěpánka Homérova. Starosta Olešnice Petr Svepes je z odporu rozčarovaný. Dokonce nechal do domů roznést vysvětlující dopis, proč je vysílač potřebný. Tvrdí, že je za celou hysterii jediný člověk – chalupář Petr Kulhavý z Prahy.
„Nevím, o co mu jde. Obcházel lidí a odrazoval je od stavby argumenty, že vysílač je škodlivý. O stavbě jsme informovali obyvatelé na veřejném zastupitelstvu v loňském prosinci, program jsem nechal vyhlašovat rozhlasem, ale přišlo asi šest lidí. Jako vždycky. Tam se mohli dovědět všechno,“ říká starosta Svepes.
Stavbu na soukromém pozemků už odsouhlasili zastupitelé, povolil ji odbor životního prostředí v Trhových Svinech. Hlavní odpůrce, chalupář Petr Kulhavý z Prahy, se nakonec nedostal mezi účastníky řízení o stavbě, protože není jejím sousedem. Chce se přesto odvolávat přes plnou moc vlastníka jiného pozemků. „Znamená to, že letos už se vysílač nepostaví. V dopise jsem nabádal lidí, aby si uvědomili, že alespoň jeden zachráněný život za vysílač stojí. Mobily jsou dneska všude, je třeba udělat kompromis,“ řekl Svepes.
Obce mají z vysílačů peníze
Podle odborníků se vyskytují místa bez signálů hlavně v údolích a podél řek pod svahy. Přesto je zřejmě případ Bukové na jihu ojedinělý. Obce je postavit všude chtějí.
„Máme hluchá místa kolem Čekanic, někde musí lidé s mobily chodit na kopec. Stav se ale postupně lepší,“ uvedl šéf krizového řízení na městském úřadě v Blatné na Strakonicku Josef Novotný.
Na selhání mobilních telefonu právě v době, kdy to bylo nejvíce třeba, nemůže zapomenout starosta obce Předmíř na Strakonicku Karel Palivec. Musel se dívat, jak povodně v roce 2002 boří domy v obci a sousedních Metlích, a nemohl se dovolat pomoci.
„Hned druhý rok tady postavil Eurotel vysílač. Je na našem pozemku a dostáváme z něho padesát tisíc ročně. Možná, že nějaké záření vyzařuje, ale dnes je ho ve vzduchu tolik, že je to stejně jedno,“ poznamenal Palivec.
Ekologická sdružení chránící krajinu mají na věc rozdílný názor. Třeba Jihočeské matky se do řízení kolem stavby vysílače v Bukové přihlásily, ale nakonec posudek nechaly na Agentuře ochrany přírody.
„Vysílače jsou určitě třeba, ale mělo by jeden stožár využívat víc společnosti, protože je jich v krajině už mnoho. Bude jich stále víc. Například pro digitální přenos televizi,“ upozornila Jaroslava Brožová z Jihočeských matek.
„Lidé by si měli uvědomit, že alespoň jeden zachráněný život za vysílač stojí.“ starosta Olešnice Petr Svepes