Lidé na Šumavě se obávají o svou práci: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Lidé na Šumavě se obávají o svou práci |Author=Jiří Falout |Date=2006-09-07 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} N…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:41


Lidé na Šumavě se obávají o svou práci
Author Jiří Falout
Date 2006-09-07
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Národní park zahájil reorganizaci lesní správy * Zdejší obce i hejtmana to znepokojuje

V nejistotě žije v současné době podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) asi 150 zaměstnanců Národního parku Šumava (NPS). Jejich pracovní místa mají totiž v rámci reorganizace v lesích parku koncem září zaniknout.

Vzniknou ale nové pracovní příležitostí a valná většina zaměstnanců najde opět práci v NPS, hájí se park. „Skutečně o práci může přijít kolem deseti pracovníků,“ zdůraznil pro Právo mluvčí NPŠ Radovan Holub.

Vysvětlil, že rekonstrukce lesních správ, kdy dojde k zeštíhlení z dosavadních 11 pracovišť na šest, začne platit od 1. října letošního roku. Cílem této změny je podle Holuba ekonomická úspora a zlepšení péče o přírodu. Lesníci a strážci totiž budou postavení na roveň, protože dojde ke sloučení odboru lesní a strážní služby a informačních středisek do nové vzniklého odboru terénní služby. Obdobně jsou řízený i jiné národní parky, například Krkonošský národní park.

„Hlavně tímto dojde ze státních prostředků k úspoře pěti až sedmi miliónů korun na provozních prostředcích ročně a v následujících třech letech se ušetří asi 26 miliónů korun investičních prostředků,“ doplnil Holub.

Hejtman je proti

Podle jihočeského hejtmana však tato změna rozkolísá velké množství lidí na Šumavě. „Lidé budou v nejistotě, zda novou práci získají. Přitom ale nejde jen o otázku práce jako takové, je s tím spojena i otázka bydlení například v hájovnách či služebních bytech a podobně. Navíc nebyl tento záměr nikde diskutován, a proto mě způsob a načasování znepokojují,“ řekl ve středu novinářům Zahradník.

O chystané reorganizaci se dozvěděl v pátek a okamžitě se spojil s ředitelem NPŠ Aloisem Pavlíčkem. „Napsal jsem mu e-mail a také jsem mu telefonoval. Snažil jsem se o neformálnost, neboť krok je plně v jeho kompetenci. Nicméně jsem jej vyzval, aby reorganizaci pozastavil. Výzvu jsem zopakoval i na pondělním jednání na krajském úřadě.“

Obce se bouří

Chystaná změna pořádně nadzdvihla zejména obce, které leží v šumavském parku. Starostové kritizují nejen možnou ztrátu zaměstnání obyvatel, ale hlavně způsob, jakým se o reformě dozvěděli. „Sliby a dohody z kulatých stolů, že koncepce budou s námi projednány, jsou opět porušeny. O tomto záměru jsme se však dozvěděli prakticky až z šeptandy ve stylu jedna paní povídala. To je jednoznačně porušení dohod,“ prohlásila starostka Stožce Zdena Lelkova (nezávislá), která je i ve vedení výboru Šumavských obcí. „Jedna o vnitřní záležitost parku, která není koncepční,“ vzkázal ale starostům mluvčí Holub.

Lelkova ještě zdůraznila, že struktura reorganizace, se neustále mění. „Čemu potom máme věřit,“ ptala se starostka při rozhovoru s Právem. Nastínila také, že park nevzal při spuštění reorganizace v úvahu sociální dopady na region, který je typický složitou demografickou strukturou.