150 let bez medvědů v Čechách: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=150 let bez medvědů v Čechách |Author=Marek Kerles |Date=2006-11-14 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Z pův…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:42


150 let bez medvědů v Čechách
Author Marek Kerles
Date 2006-11-14
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Z původně obávané divoké šelmy se během desítek let stal jeden ze symbolů ochrany přírody.

Vimperk Jména lovců, kteří letos v červnu zastřelili v Bavorsku osamělého medvědího tuláka Bruna, Bavorská vláda dodnes tají. Není divu. Z celého světa chodí do Bavorská rozhořčeně dopisy, často doplněné výhrůžkami. Jak jste mohli zabít to nevinné zvíře?

Když 14. listopadu 1856, tedy přesně před 150 lety, školili myslivci na Šumavě u Jeleních vrchu posledního medvěda v Čechách, měla tato událost zcela jiný ohlas. A to i přesto, že ve skutečnosti šlo o medvědici, navíc ulovenou z dnešního pohledu velmi krutým způsobem. „Zastřelený Šumavský medvěd byl s velkou slávou převezen do Českého Krumlova, kde na něj čekali důstojníci praporu myslivců, knížecí úředníci a zástupci zvědavců. Zvíře pak i početným průvodem putovalo na Hlubokou,“ napsal ve svém deníku jeden z účastníků lovu Karel Janovský.

Šťastný střelec Jan Jungwirth, který medvědici zasadil smrtelnou ránu, byl přijat a odměněn knížetem. „Lovu se ale účastnilo celkem 76 honců a 46 střelců,“ říká Miroslav Čeněk z lesnického muzea Ohrada v Hluboké nad Vltavou, kde si dnes mohou návštěvníci vypreparovanou medvědici prohlédnout. Zvíře, zraněné na nože, naháněla celá armáda lovců od 8. listopadu, teprve po šesti dnech se jim ho podařilo ve sněhové vánici usmrtit. Všechny zúčastněné myslivce čekalo všeobecně uznání, místo, kde medvědice skonala, dodnes připomíná pamětní kámen.

„Naší návštěvníci Většinou chápou, že tehdy byla jiná doba a na způsob zastřeleni posledního šumavského medvěda se nemůžeme dívat dnešníma očima,“ říká ředitel muzea Ohrada Martin Slabá. Teprve, když z naprosté většiny evropských zemí, včetně Česká a Německa, medvědí zmizeli, stal se najednou z původně obávané šelmy symbol ochrany zvířat.

Medvěda Bruna, zastřeleného v Bavorsku, si děti se slzami v očích malují do památníčku, o Brunovi se chystá film a jména nenáviděných myslivců raději drží vláda v tajnosti. Bavorští úředníci marně argumentují tím, že osamělé zvíře mohlo ublížit lidem. O slávě a uznání, jakého se dostalo Janu Jungwirthovi za zastřelení posledního medvěda v Čechách, si mohou jeho současní nástupci nechat jen zdát.