Vzácné šelmy ohrožují pytláci i v Beskydech: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vzácné šelmy ohrožují pytláci i v Beskydech |Author=Šárka Mrvová |Date=2006-11-16 |Source=Moravskoslezský deník |Genre…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:42


Vzácné šelmy ohrožují pytláci i v Beskydech
Author Šárka Mrvová
Date 2006-11-16
Source Moravskoslezský deník
Genre tisk
Respondent

Duha spustila stránky o medvědech a hledá dobrovolníky všimli jsme si

Beskydy/Šumava – Přesně 150 let uplynulo tento týden v úterý ode dne, kdy byl zastřelen poslední Šumavský medvěd. A ani dnes to nemají tyto velké šelmy o nic jednodušší. Ekologické Hnutí Duha již před časem varovalo, že ačkoli už u nás byla přijata přísná ochrana těchto zvířat, velké šelmy na Šumavě, v Beskydech i jinde v republice ohrožuje pytláctví. Nutno dodat, že právě Beskydy jsou v současnosti jediným místem v Česku, kde se medvědí vyskytují pravidelně. V Beskydech se rovněž daří rysům a objevují se zde i vlci, kteří se úspěšně rozmnožují.

Ovšem co naplat, na jedné straně jsou zde snahy ochranářských spolku vzácná zvířata chránit a navracet zpět do přírody. Na straně druhé existují lidé – lovci, kteří v lovu těchto šelem vidí adrenalinovou zábavu nebo škodnou, která do mysliveckých revíru nepatří. Smutnou realitou je fakt, že například ze čtrnácti rysů, které správa šumavského národního parku označila vysílačkou, už osm beze stopy zmizelo, bylo patrně zastřeleno. Počet ilegálních odstřelu se u nás za posledních dvacet let odhaduje na více než pět set. Vzácných koček u nás přitom žije asi osmdesát až sto kusů.

Hnutí Duha se proto rozhodlo spustit nové webové stránky o největších evropských šelmách: www.selmy.cz/medved a vypsalo odměnu 50 tisíc korun za jakoukoliv informací, jež povede k dopadení pytláka, který zastřelil medvěda, rysa nebo vlka. Ekologická organizace navíc organizuje v Beskydech i na Šumavě hlídky speciálně vyškolených dobrovolníků, jež mají pytláctví zabránit. Odborníci přitom poukazují na to, že právě přítomnost většího počtu osob, které v horách případně pytláctví sledují, může sehrát preventivní roli. Letos v zimě se tyto hlídky zaměří mimo jiné na Jablunkovský průsmyk, který je důležitou migrační trasou medvědů. Získané údaje pak umožní vybudovat tu most, přes který by velcí savci mohli bezpečně přecházet přes rušnou silnici bez rizika srážky s autem.

Vlci hlídky, které do terénu pravidelně chodí už od září, byly tento týden posíleny o nové zájemce. Pro ně se ode dneška do neděle 19. listopadu uskuteční speciální čtyřdenní školení, jež se koná za účastí odborníků na Dolní Bečvě. Školení se může zúčastnit kdokoli – přijet lze na několik dní nebo třeba i na měsíc. Zájemci se mohou přihlásit on-line na www.selmy.cz.