Obce:Šumava chce stavět, volby to potvrdily: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Obce:Šumava chce stavět, volby to potvrdily |Author=Eliška Bártová |Date=2006-10-21 |Source=aktualne.cz |Genre=internet |Res…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:42


Obce:Šumava chce stavět, volby to potvrdily
Author Eliška Bártová
Date 2006-10-21
Source aktualne.cz
Genre internet
Respondent

Šumava – Volby v Šumavských vsích letos nepoznamenal vzdor vůči Národnímu parku jako v minulých letech. Kandidáti vsadili na budování rekreačních areálu. Nedaleko Frymburka, nazývaného české Benátky – díky jeho luxusní poloze ve výběžku do lipenské přehrady – se bude brzy stavět. Pokud firma získá potřebná povolení, vyroste na břehu Lipna dvacetihektarový areál s apartmány, sportovišti a přístavem. Obce na Šumavě léta touží po větším rozvoji. Národní park řadě z nich zacláněl. Letos před volbami to ale vypadalo, že starostové a podnikatele dokázali najít místa, či cesty, jak své plány uskutečnit.

Obce ležící na území Národního parku už léta s jeho vedením bojují. V poslední volebním období se největším trnem v oku stalo rozšiřování prvních, nejvíce chráněných zón. Starostové obce se sdružili, sepsali petici a na svou stranu získali dlouholeté příznivce rozvoje a lyžovaní krajské přestavitelé ODS (rozvoj na Šumavě dokonce podpořil prezident Václav Klaus). Nakonec si získali i Miroslava Kalouska, ten apeloval na svého stranického kolegů Ambrožka a plánované rozšiřování mělo utrum. To Šumavským starostům dalo křídla a před volbami se mohli zasnít o budování. Někde už své sny dotáhli daleko, někde zůstávají u vzdušných zámku. Budování bylo společným jmenovatelem většiny letošních kandidátů. I přesto, že tito lidé získali nejvíce hlasů, pošty v celé obcí jistě nemají. „Jsem s výsledky voleb celkem spokojený,“ říká ředitel Národního parku Alois Pavlíčko. „Do zastupitelstev se dostalo víc našich zaměstnanců než minulé. V polovině obcí je možné, že se začne dělat jiná politika.“ Budování ve Frymburku „Všichni, kdo letos kandidují vědí, že se nesmí zastavit rozvoj a je potřeba zvýšit pracovní příležitostí,“ říká předseda volební komise ve Frymburku Jiří Šustr. „Rekreační areál to vše splňuje.“

Mladí, kteří zde letos kandidovali, to vidí trochu jinak. „Chceme změnu,“ vysvětluje František Holat, proč letos vyrazil do komunálního boje v celé sdruzenm Yu-Ku-Za-A ve Frymburku. „Budování areálu pro nás není priorita, chceme tu víc kultury, prostě více zábavy pro mladé.“ Nové sdružení však místní neoslovilo a do zastupitelstva se nedostal jediný kandidát. Nejvíce hlasů získal současný starosta Oto Řezáč (SNK ED), za jehož úřadování město zakreslilo do územního plánu stavbu zmiňovaného areálu za miliardu korun. Z výsledků voleb se zda, že na budování tady lidé skutečně slyší a bude tady mít dál zelenou. Třetí nejvyšší počet hlasů získal Luboš Krejza, majitel firmy Lipnoservis, která provozuje největší rekreační areál a přístaviště v tomto regionu Marina Lipno. Mladí vpřed Novinkou letošních voleb byl ve všech obcích větší počet kandidátů. Podle starousedlíků to může mít poněkud jiný důvod než jen touha po ovlivňování chodu obce. V místě, kde je vysoká nezaměstnanost, je práce v celé radnice považována za velké lákadlo. Stejně jako ve Frymburku přibylo i v jiných obcích maldych lidí, kteří kandidovali. V Borové Ladě získali lidé do čtyřiceti let pět míst v sedmičlenném zastupitelstvu. Nejstarší je bývalá starostka Stanislava Barantalová (SNK ED), získala s přehledem nejvíce hlasů. místní to přičítají především tomu, že v Borové Ladě, přestože leží z 95 procent v Národním parku, se v uplynulém volebním období vydatně stavělo.

Byty na okraji obce sice voliče moc nenadchly („To ale není nic pro místni,“ říká Marcela Sipanova, předsedkyně volební komise. „Lidé tady na to nemají peníze, budou tam bydlet lufťáci.“), ale starostka přišla s plánem, že by v obcí měl vyrůst rekreační areál za 160 miliónů korun. Strana, za níž exstarostka kandidovala, má však v zastupitelstvu jen dva mandáty, a tak šéf národního parku Alois Pavlíčko očekává, že by se postoj obce vůči správě parku mohl změnit.

Podobně to bylo v Horní Plané. „Lidé tady potřebují práci, většina sdružení měla v kampani zvýšení turistického ruchu,“ říká členka volební komise v Horní Plané Eliška Hurkova. „Starosta prosadil, že se tu bude stavět rekreační areál,“ předvídala dosud prvnímu muži obce úspěch. Ten ale nepřišel. Přestože starostovo sdružení Nežavisli získalo nejvíce hlasů, sám starosta se překvapivě do zastupitelstva nedostal. Na stavbě areálu to však nesjpis nic nežmeni. Tady rozvoj nechceme Jediná obec, která se tvrdošíjně brání novým stavbám, je Horská Kvilda. Malebnou vesnici totiž na rozdíl od okolních obcí nehyzdí žádné socialistické bytovky, bývalé JZD či betonová krychle jednoty. „Už vím, že turisté sejdou právě proto, že je tu krásná příroda,“ říká učitelka a zapisovatelka volební komise Alena Ryplova. V Horské Kvilde si udělali územní plán, vzniklo tady pár nových domů, ale další přistěhovalce už prý mezi sebe nepustí. „Kazdy tu máme docela dobrou obživu, skoro každý má penzión nebo restauraci,“ říká Eva Bursíkova, která se sem před devíti lety s rodinou přistěhovala z Prahy. „Kdyby se tady postavil hotel, nebo další penzióny, tak bychom přišli o klienty.“ V Horské Kvilde si sice přírodu parku pochvalují, ale proti jeho rozšíření se s pomoci bývalého ministra životního prostředí Františka Bendy vehementně bránili.

„Pokud by tu byla první zóna, nezasahovali by proti kůrovci, stromy by uschlý a nám by sem nikdo nejezdil,“ vysvětluje paní Bursíkova. Novopecke štětiny Zcela specifická byla předvolební situace v Nové Péči. Ta sice také leží na území parku, letos ale volby nepoznamenal ani park ani plány na rekreační areály. V obcí se totiž během uplynulého volebního období vystřídalo pět starostů.

„Myslím, že přijde hodně lidí k volbám,“ říká členka volební komise Helena Kopecká. „Jsou znechucení tím, jak se tu vyměňovali starostové. Myslím, že ani jeden z nich nevyhraje.“ výsledky voleb ukazují, že místní skutečně chtějí změnu. Z bývalých starostů se do zastupitelstva dostal pouze Pavel Štětina a to zřejmě pouze díky známé kázni komunistických voličů