Šumava: Místo lanovky ekobusy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava: Místo lanovky ekobusy |Author=Marek Kerles |Date=2009-06-11 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Spor o m…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:42


Šumava: Místo lanovky ekobusy
Author Marek Kerles
Date 2009-06-11
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Spor o možnost lyžování na šumavské hoře Smrčina, do kterého se několikrát vložil i prezident Václav Klaus, má další pokračování. Protože ministerstvo životního prostředí stále odmítá projekt sjezdovky, která by měla vést na českou stranu ze sousedního rakouského lyžařského areálu Hochficht, chtějí místní starostové vybudovat k sousednímu vrcholu Hraničník lanovku. Ta by vozila české lyžaře k lyžování do Rakouska. Vedení Národního parku Šumava ale navrhuje, aby lyžaři jezdili z Nové Pece na Hochficht autobusy na plynový pohon. Takové řešení by bylo údajně nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také mnohem levnější než lanová dráha.

„Tady stále existuje, nevím proč, silný politický tlak na vybudování lanovky, jako by nic jiného nepřicházelo v úvahu. My jen tvrdíme, že existují i jiné možnosti,“ řekl LN ředitel správy Národního parku Šumava František Krejčí. Plynové autobusy by byly podle něj pravděpodobně pro lyžaře i pohodlnější než takřka tříkilometrová cesta v mrazu lanovkou. Instalace krytých kabin by zase projekt výrazně prodražila. „I kdybychom navíc jako park s lanovkou souhlasili, bude záměr posuzovat nezávislý expert. A výsledek tohoto hodnocení v evropsky chráněném území Natura 2000 je nejistý,“ řekl Krejčí. S plynovými autobusy by takové problémy být nemusely. Problém úzké silničky, na které se už dnes těžko vyhýbají i osobní automobily, by se údajně dal vyřešit třeba částečným rozšířením vozovky či kyvadlovým provozem.

Ostatní auta by ze silničky musela zmizet

Českokrumlovský senátor za ODS Tomáš Jirsa ale projektu plynových autobusů příliš nakloněn není. „Je to nový návrh parku, já i řada šumavských starostů ale i nadále preferujeme lanovku,“ řekl LN Jirsa. Kvůli plynovým autobusům by totiž ze silničky na hranice musela být zřejmě vyloučena ostatní automobilová doprava, což by podle něj znamenalo jen další omezování pohybu lyžařů. Jirsa je přesvědčen, že okolní obce by na lanovku sehnaly soukromého investora. „V tom by neměl být problém. Jak v Rakousku, tak třeba na Lipně nové lyžařské lanovky vznikají a vyplácejí se,“ uvedl Jirsa. I jihočeský hejtman za ČSSD Jiří Zimola preferuje lanovku. „Naše představa je mnohem pragmatičtější. Otázka ale je, k jakému kompromisu se dobereme,“ řekl Zimola.

Spor o lyžování na Smrčině se táhne minimálně patnáct let a hýbe regionální i celostátní politikou. Zatímco lyžařský areál na rakouské straně leží uprostřed hospodářských lesů, česká sjezdovka by zasáhla i část nejpřísněji chráněných zón národního parku. I Václav Klaus se však domnívá, že by ochranáři přírody měli ustoupit lyžařům. „Nechápu, proč na jedné straně stejného kopce může být sjezdovka, a na druhé nikoliv,“ prohlásil už dříve prezident.