Ministr Ladislav Miko navštívil Modrý sloup: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ministr Ladislav Miko navštívil Modrý sloup |Author=regionplzen.cz |Date=2009-07-22 |Source=regionplzen.cz |Genre=internet |Re…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:43


Ministr Ladislav Miko navštívil Modrý sloup
Author regionplzen.cz
Date 2009-07-22
Source regionplzen.cz
Genre internet
Respondent

Na hranici Národních parků Šumava a Bavorský les se nachází tři nová přechodová místa –Siebensteinkopf, Modrý sloup a Pod Poledníkem. Nedaleko od Modrého sloupu leží na historické, více než tisíc let staré obchodní stezce, osada Březník –jedno z nejatraktivnějších míst centrální Šumavy.

U příležitosti otevření těchto tří nových přechodových míst navštívil včera osadu Březník a přechodové místo Modrý sloup ministr životního prostředí Ladislav Miko spolu s ředitelem Správy NP a CHKO Šumava Františkem Krejčím a ředitelem Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a senátorem Bedřichem Moldanem. Ministr Miko a ředitel Krejčí se poté spolu s novináři vydali na pěší túru do této oblasti, která je považována za jedno z nejatraktivnějších míst centrální Šumavy.

„Horské smrčiny Šumavy a Bavorského lesa patří k unikátům nejen české a německé přírody, ale celé střední Evropy. Zpřístupnění jejich dalších částí milovníkům přírody z obou stran hranice díky třem novým přechodovým místům považuji za velmi důležité. Lidé tak získají další šanci se na vlastní oči přesvědčit o tom, jak fungují přírodní procesy v horském lese. Takovou příležitost v České republice opravdu na mnoha místech nemají,“ říká Ladislav Miko.

Osada Březník leží asi 8 km od Modravy (okr. Klatovy) poblíž Roklanského potoka. Nejstarší a jedinou budovou na Březníku je hájovna, která byla postavena roku 1804. K osadě se též váže román Karla Klostermanna Ze světa lesních samot. Zánik osady zřejmě souvisí s odsunem německého obyvatelstva a vznikem hraničního pásma, které v 70-tých létech minulého století sahalo až k Modravě, tj. asi 10km od státní hranice. Přes Březník vedla také jedna z mnohých obchodních i pašeráckých stezek, jako byly např. stezky přes Scheureck –Stodůlky (Žďárek), přes Bučinu, přes Distelruck nebo Gsenget. Stezka přes Březník byla patrně používána už za Keltů. Je to historická, víc než tisíc let stará obchodní stezka.