Zmenšit park? Rána pro přírodu: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zmenšit park? Rána pro přírodu |Author=Jitka Šrámková |Date=2009-12-16 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:44


Zmenšit park? Rána pro přírodu
Author Jitka Šrámková
Date 2009-12-16
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Zmenšení národního parku na třetinu, jak to navrhuje Plzeňský kraj, by bylo ranou nejen pro šumavskou přírodu, ale i pro ekonomiku regionu. Včera to prohlásil náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Zmenšit park, aby bylo možné zakročit proti kůrovci, chce kraj novým zákonem, jehož příprava je na začátku. „Zeslabila by se tak moc ochranářů a zvýšila možnost kraje a obcí ovlivnit rozvoj území,“ řekl v pondělí radní kraje Petr Smutný (ČSSD). Současných 69 tisíc hektarů šumavského parku by se podle něj mělo snížit na 20 až 25 tisíc. „Bohaté Bavorsko si dovolilo nejprve 15 tisíc hektarů, nedávno ho rozšířilo o 11 tisíc hektarů,“ dodal Petr Smutný.

Pelc oponuje tím, že šumavský park je mimořádně cenný právě pro svou rozlohu. Připomněl, že národní parky všude ve světě chrání to nejcennější z místní přírody, ale také pomáhají rozvoji obcí. „Stejný trend dokládají i údaje z České republiky. Příjmy obcí v šumavském národním parku na obyvatele jsou zhruba dvakrát vyšší než příjmy srovnatelných obcí mimo park,“ doplnil.

Smutný nezapomněl ani na lýkožrouta: „Necháváme tam kůrovce, aby si dělal co chce, což nejde.“

„Považuji argumentaci kůrovcem za účelovou. S ním se totiž dnes po Kyrillovi a Emmě potýká celá střední Evropa, včetně tuzemských lesů. A kůrovec v šumavském národním parku se na ní podílí pouhými několika procenty,“ uvedl Pelc.