NP Bavorský les „prošly“ u soudu bezzásahové zóny: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=NP Bavorský les „prošly“ u soudu bezzásahové zóny |Author=regionplzen.cz |Date=2009-06-16 |Source=regionplzen.cz |Genre=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:45


NP Bavorský les „prošly“ u soudu bezzásahové zóny
Author regionplzen.cz
Date 2009-06-16
Source regionplzen.cz
Genre internet
Respondent

V posledních 10 letech nebyl Národní park (NP) Bavorský les ušetřen žalob, týkajících se oprávněnosti jeho existence, zejména pak postupu nechat „přírodu přírodou“.

V roce 1997 byl do vládního nařízení včleněn pojem „přírodní zóny“ včetně jeho vysvětlení a také to, že tato zóna bude až do roku 2027 soustavně a v přiměřených postupných fázích rozšiřována až na 75 % podíl plochy NP. Již v roce 1999 byla orientace NP Bavorský les zpochybněna podáním žaloby na protiprávnost takového poslání Bavorskému správnímu soudu v Mnichově. Ten rozsudkem oprávněnost takto spravovaného NP potvrdil, když v závěru uvedl, že nebyly shledány a nejsou patrné důvody pro neplatnost nařízení o NP Bavorský les.

Ze zdůvodnění rozsudku: „Přírodní jevy jako vichřice, žír hmyzu, či záplavy, nejsou ale všeobecně vzato faktory, jež by způsobily konečné „zničení“ přírody. Podle současných poznatků je ale nutno vycházet ze správnosti hodnocení zákonodárce, že příroda si pomůže sama. Hovoří pro to již to, že před staletími nebylo třeba lidských zásahů, aby mohla na území Bavorského lesa a Šumavy vzniknout a uchovat se rozsáhlá lesnatá středohorská krajina. Vizuálně bylo ověřeno, že se na plochách stojícího i ležícího odumřelého dřeva průběžně objevuje nárůst mladých jedinců, zejména buku, javoru, jeřábu a smrku, keřů i kapraďorostů. Na základě dnes existujících poměrů je vysoce pravděpodobné, že z dlouhodobého pohledu vznikne na lesních plochách, postižených polomy a žírem kůrovce, nový les. Obecně lze konstatovat, že vývoje od přírodě blízkých k přírodním společenstvům v podstatě lze dosáhnout pouze tak, že lidský vliv ustane nebo bude potlačen, tedy že příroda bude ponechána sama sobě.“

Po deseti letech, v březnu 2009, se Bavorský ústavní soud zabýval podobnou žalobou a přijal pro budoucí vývoj NP Bavorský les významné rozhodnutí. Zamítl žalobu podanou Občanským hnutím k ochraně Bavorského lesa na údajný rozpor vládního nařízení o NP Bavorský les s bavorskou ústavou. Tímto bylo nejvyšší bavorskou soudní instancí potvrzeno, že právní předpis o dalším směrování NP Bavorský les odpovídá právu.

Ústavní soudci se opřeli o dvě hlavní zásady: 1. Rozšiřování plochy Národního parku Bavorský les, na níž člověk neuplatňuje svůj vliv (přírodní zóna), je s bavorskou ústavou slučitelná. 2. S ohledem na veřejný zájem na rozvoji národního parku k co možná přírodě nejbližšímu prostředí, je i při předem stanovených opatřeních na ochranu lesa zbývající riziko napadení lesů škůdci, sousedících s národním parkem, a s tím související dodatečné zatížení pro vlastníky těchto lesů za jejich zvýšené pozornosti, únosné.

„Tento rozsudek znamená pro NP Bavorský les, ale i pro ideu národních parků obecně, tedy i NP Šumava, zásadní milník. Pro všechny odpovědné pracovníky Správy, komunální politiky i manažery turismu a po mnohaletých diskusích současně znamená právní jistotu a argumentační pomoc. Z pohledu Správy národního parku nezbývá než doufat, že soudní rozsudek nejvyšší úrovně konečně navrátí klid a rozvahu a skončí po léta přetrvávající diskuse a výtky, přinášející pouze další poškození image Národního parku Bavorský les,“ řekl Rainer Pöhlmann ze Správy NP Bavorský les.