Vodáku zaplať, pak smíš na řeku: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vodáku zaplať, pak smíš na řeku |Author=denik.cz |Date=2009-04-21 |Source=denik.cz |Genre=internet |Respondent= }} Šumava…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:45


Vodáku zaplať, pak smíš na řeku
Author denik.cz
Date 2009-04-21
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Šumava – Národní park Šumava umožní vodákům v květnu sjíždět i dosud zakázanou Vydru. Před tím se ale vodáci musejí zaregistrovat na internetu a zaplatit poplatek. Zaregistrovat se na internetu, zaplatit poplatek a poté doufat, že se bude hladina pohybovat nad 50 cm. To vše musejí udělat vodáci, kteří chtějí splouvat Teplou Vltavu v úseku Soumarský most – Pěkná. Vodákům se to nelíbí, zástupci šumavského národního parku se ale brání, že jde o praxi běžnou jinde ve světě. Navíc jako kompenzaci umožnili vodákům i jarní splouvání Vydry.

Spustí registrace

Dle nového návštěvního řádu Národního parku Šumava, který začne platit 1. května, se smí Vltava v úseku Soumarský most – most u Pěkné splouvat jen při výšce hladiny nad 50 cm. Navíc je při výšce hladiny 50–61 cm (měřeno na vodočtu Soumarský most) nutné se dopředu registrovat a uhradit platbu ve výši 100 korun za dospělého a 50 korun za dítě ve věku 7 až 15 let. Maximální počet registrovaných plavidel denně je nejvýše sto. Ve středu 29. dubna bude spuštěn registrační systém pro vodáky na internetových stránkách www.npsumava.cz. Registrace lodě se provádí pouze na jméno, které je ověřeno na základě dokladu totožnosti při vyzvednutí registrační známky, kterou je nutno nalepit na viditelné místo na předek lodi – registrovaný se jí prokazuje při případné kontrole. „Pro dětské tábory a dětské sportovní oddíly platí výjimka,“ informovala Jana Zvettlerová z Národního parku Šumava.

Vodáci protestují

Vodákům se ale nové opatření nelíbí. „Je to strašně komplikované a navíc si myslím, že to je jen další způsob, jak chce park dostat z lidí peníze, přestože jim za to nic neposkytuje. Kromě dalších a dalších omezení, to je to jediné, co v parku umějí,“ řekl Deníku jeden z vodáků. Placení je naopak ochoten akceptovat Tomáš Kala z loděnice Cesta ve Vyšším Brodu na Vltavě, ale nevítá přísně limitovanou výšku hladiny. „Toto opatření se nás hodně dotkne. Určitě budou roky, kdy se této výšky vůbec nepodaří dosáhnout a bude tak zlikvidováno celosezónní splouvání. A příští rok ti lidé už nepřijedou,“ obává se Kala. Navíc si myslí, že omezení na sto lodí za den je zbytečné. „Vše je složité, stačila by registrace na místě. Navíc jsem zvědavý, jak budou zohledňovány zájmy jak půjčoven lodí, tak soukromých vodáků,“ domnívá se.

Nově i Vydra

„Registrační režim je téměř standardem v mnoha národních parcích po celém světě,“ oponuje Zvettlerová. Zástupci národního parku navíc upozorňují, že jako satisfakci připravili pro vodáky možnost splouvání řeky Vydry v úseku Modrava – Antýgl. Jde o kompromis po jednání se zástupci regionů a kanoistů. „Na místě byly udělány výzkumy, zda bude mít splouvání vliv na Vydru, a na jejich základě zde bylo splouvání povoleno,“ informoval Deník strážce NPŠ Adam Diviš. Úsek mohou splouvat jen kanoe a kajaky, nikoli rafty, a to o víkendech od 15. března do 31. května (letos jen v květnu). Od 15. března do 31. října mohou vodácí bez omezení splouvat Otavu v úseku Čeňkova Pila – Rejštejn. Na to, aby se vodáci nepokoušeli zákazy obejít, budou podle Zvettlerové dohlížet strážci NPŠ. „Na místě hrozí až tisícikorunová pokuta, v přestupkovém řízení může být ještě vyšší,“ upozornila Zvettlerová.