Turisté loni na Šumavu trochu zanevřeli: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Turisté loni na Šumavu trochu zanevřeli |Author=Petr Pokorný |Date=2009-05-26 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Pře…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:45


Turisté loni na Šumavu trochu zanevřeli
Author Petr Pokorný
Date 2009-05-26
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Přestože se správci Šumavy snaží lákat další lidi, jejich počet meziročně klesl o zhruba 80 tisíc

Šumavský národní park navštívilo loni bezmála 770 tisíc turistů. To je zhruba o 80 tisíc méně než v roce 2008. V této statistice ale nejsou uvedena všechna místa. Podle ředitele Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Františka Krejčího navštívily celý šumavský region až dva milióny lidí.

„Dlouhodobé odhady ukazují, že návštěvnost Šumavy je stabilní. Na hlavních a sledovaných místech přesto loni ubylo necelých deset procent návštěvníků. Bylo to dáno jednak horším počasím v hlavní sezóně, loňským mimořádně vysokým kurzem koruny vůči světovým měnám, který nahrával cestám mimo ČR, i do jisté míry negativní politickou kampaní vůči parku,“ řekl Právu Krejčí.

Historie rekreačního využívání Šumavy sahá až do 18. století. První poznámky nalezneme ve starých turistických průvodcích a v literatuře. Ze statistického průzkumu vyplynulo, že Šumava je v posledních letech nejčastěji vyhledávanou turistickou oblastí České republiky. „Region navštěvují lidé po celý rok, ale převládá zájem o letní a zimní sezónu,“ poznamenala Jana Zvettlerová z tiskového oddělení správy národního parku. Oblast Šumavy navštěvují v naprosté většině tuzemští turisté, ze zahraničních převládají Němci a Holanďané. Dalšími cizinci jsou Rakušané, Američané a Slováci. Z tuzemských turistů jsou to převážně lidé z Českobudějovicka a Plzeňska. Pro většinu z nich je pobyt na Šumavě spojen s dovolenou nebo s prázdninami. Nejnavštěvovanější lokalitou Šumavy byla Jezerní slať, kterou v loňském roce vidělo přes 109 tisíc lidí, za ní následuje Modrava s téměř 72 tisíci a Vltavská cesta s 65 tisíci turistů.

„Do informačních středisek Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, Idiny Pily, Rokyty, Březníku, Kvildy, Poledníku, Kašperských Hor, Alžbětína, Svinné Lady, Českých Žlebů, Stožce a do muzea ve Vimperku, zavítalo v roce 2008 téměř 205 tisíc turistů,“ vypočetla Zvettlerová. Z dostupných statistických průzkumů a analýz vyplývá, že motivům pro návštěvu Šumavy dominuje pobyt v krásné a zachovalé přírodě, následuje objevování dříve zakázaných a nepřístupných míst, ale i hledání klidu a pohody. U turistů, jejichž věk je v rozmezí od 26 do 49 let, je převažujícím důvodem návštěvy Šumavy sport a relaxace, ale také návrat na místa, odkud pocházeli rodinní příslušníci.

Nejčastějším dopravním prostředkem, který lidé pro návštěvu Šumavy zvolí, je automobil, dalším autobus, vlak a kolo. Problémem Šumavy je nevyváženost. Například v Povydří se pohybují lidé přímo v průvodech a výjimkou zde není denní návštěvnost okolo dvou tisíc turistů. Vedle toho jsou nepřístupné lokality. „Dle mého názoru by se měla zpřístupnit další místa tak, aby se snížila koncentrace návštěvníků. Moc lidí na jednom místě od návštěvy Šumavy odrazuje,“ poznamenal předseda sdružení šumavských obcí František Nykles.