Starosta Ž. Rudy Šnebergr: Zpřístupnění Juránkovy chaty je nutností: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Starosta Ž. Rudy Šnebergr: Zpřístupnění Juránkovy chaty je nutností |Author=Klatovský deník |Date=2009-04-01 |Source=Kl…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:45


Starosta Ž. Rudy Šnebergr: Zpřístupnění Juránkovy chaty je nutností
Author Klatovský deník
Date 2009-04-01
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Železná Ruda – Juránkova chata pod vrcholem Svarohu, chata a sjezdovka na Můstku nebo lávková cesta kolem Čertova jezera. Tato turistická lákadla na Železnorudsku mají jedno společné – už neexistují.

Na Železnorudsku je hlavním zdrojem obživy a prosperity cestovní ruch. Oblast zažila rozkvět před druhou světovou válkou, po nástupu komunistů k moci sloužily hraniční oblasti Šumavy včetně Železnorudska „obraně“ západní hranice a turistům byl do většiny území přístup zakázán. Nový rozvoj oblasti z hlediska turistického ruchu začal po sametové revoluci v roce 1989. Vzhledem k tomu, že Železná Ruda leží v Chráněné krajinné oblasti Šumava na hranici národního parku se však často střetávají zájmy města, které chce obnovovat a rozšiřovat infrastrukturu pro cestovní ruch s představami orgánů ochrany přírody. Všechny aktivity, které se zde dějí, jsou pozitivně ovlivněny přírodním bohatstvím Šumavy.

„Šumava vždy v minulosti dávala lidem práci, lidé využívali jejího bohatství. Naopak podle mého soudu Šumava díky lidské ruce získávala tu krásu, která je pro ni dnes typická. Právě stopy práce lidských rukou jsou i dnes viditelné ve všech koutech Šumavy, příkladem jsou třeba zídky poskládané z vysbírávaných kamenů, které lze vidět hluboko v lesích,“ popsal vliv lidského osídlení na šumavskou přírodu starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

Cestovní ruch

V současnosti je hlavním zájmem Železné Rudy zvýšit atraktivitu oblasti z hlediska cestovního ruchu. „Dnes, kdy sklářství, hutě nebo těžba zlata a intenzivní těžba dřeva jsou už minulostí, žijeme pouze z turistického potenciálu Šumavy. Abychom udrželi návštěvnost a tím i stálé obyvatele, musíme zkvalitňovat a rozšiřovat infrastrukturu pro cestovní ruch,“ vysvětlil Šnebergr. Právě chata na Svarohu a lávkový okruh kolem Čertova jezera byly před druhou světovou válkou vyhledávanými turistickými cíli. „Zpřístupnění lávkové cesty a Juránkovy chaty je z hledista turistů trvalou nutností. Bez navrácení a vybudování těchto a dalších turistických aktivit není podle mého soudu udržitelný pozitivní vývoj této oblasti,“ uvedl železnorudský starosta.

Ochrana přírody

„Tady samozřejmě narážíme na stanoviska národního parku a chráněné krajinné oblasti. Chráněná krajinná oblast má samozřejmě přísné limity z hlediska ochrany přírody, které se nám daří jen obtížně prolamovat. Za posledních dvacet let se na druhé straně hranice na Velkém Javoru vybudovala nová kabinová lanovka, nová sedačková lanovka, nová sjezdovka, nové parkoviště, byly udělány přeložky komunikací. Na české straně jsme žádné takovéto velké investice neměli možnost prosadit. Bez takto masivní investiční činnosti bude na české straně problém udržet návštěvnost,“ popsal Šnebergr rozdíl mezi bavorskou a českou částí Šumavy. Železná Ruda je také jedním z největších středisek zimních sportů na Šumavě. „Dostupnost po silnici i po železnici je velmi dobrá. Potenciál Železnorudska je určitě mnohem větší než v současnosti využíváme. Potřebujeme zde vybudovat další sjezdovky, nové běžecké trasy a postavit další lanovky, abychom obstáli v konkurenci středisek na německé straně Šumavy i jinde. Už v současnosti se setkáváme například s tím, že řada návštěvníků začala jezdit na Velký Javor, kde se infrastruktura za posledních dvacet let mohutně rozvinula,“ varuje Šnebergr před poklesem návštěvnosti oblasti Železné Rudy a Špičáku. Několik projektů se železnorudským už prosadit podařilo. „Máme územní rozhodnutí na výstavbu kabinové lanovky na Pancíř místo současné sedačkové lanovky, podařilo se nám také prosadit plán na výstavbu golfového hřiště přírodního charakteru v Alžbětíně. Na tyto aktivity hledáme soukromé investory a myslím si, že pomohou návštěvnost Železnorudska udržet,“ uvedl Šnebergr.

Juránkova chata

První Juránkova chata, fungující pouze jako sezónní útulna, vznikla v roce 1922. Po jejím vyhoření byla v roce 1932 otevřena dvoupatrová chata se zděným základem, která již byla v provozu celoročně. Za druhé světové války chatu využívala německá armáda, na konci války byla chata vyhozena do povětří. Třetí chata byla otevřena 23. prosince 1945, ovšem po nástupu komunistů k moci v roce 1948 byla celá oblast uzavřena. V současnosti jsou na místě chaty pouze ruiny a místo je přístupné jen z bavorské strany, odkud vede turistická stezka na Svaroh (1333 m).