Starosta Modravy se bojí, že je ohroženo otevření Modrého sloupu: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Starosta Modravy se bojí, že je ohroženo otevření Modrého sloupu |Author=Lada Pešková, ČTK |Date=2009-02-26 |Source=ČTK…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:45


Starosta Modravy se bojí, že je ohroženo otevření Modrého sloupu
Author Lada Pešková, ČTK
Date 2009-02-26
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Modrava – Starosta šumavské Modravy Antonín Schubert se obává toho, že je ohroženo slíbené otevření historického pěšího hraničního přechodu Modrý sloup v Národním parku Šumava. O otevření přechodu usilují české i bavorské obce téměř 20 let, po mnoha neúspěších svitla loni naděje po dohodě ministra životního prostředí Martina Bursíka a jeho bavorského kolegy. V Bavorsku se ale pak změnil ministr a nový údajně není spokojen s kompenzacemi, které česká strana výměnou za otevření nových přechodů požadovala, řekl Schubert ČTK.

Ministři se loni dohodli mimo jiné na tom, že se v nejvíce chráněných zónách parku otevřou od 15. července na sezonu pěší přechody Modrý sloup, pod Poledníkem a Siebensteinkopf. Výměnou za to se má podle dohody ministrů omezit provoz oblíbeného bavorského příhraničního chodníku. V obou zemích vzbudila nesouhlas také trasa přístupu k Modrému sloupu, kdy by se mělo namísto přímé cesty Luzenským údolím chodit po svahu. Ve středu se Schubert jako člen výkonného výboru rady národního parku prý dozvěděl o stanovisku bavorského ministerstva životního prostředí. „Požaduje, aby k hraničnímu mezníku Modrý sloup vedla schůdnější a přímější cesta než ta, kterou navrhuje správa Národního parku Šumava přes Špičník, aby nebyl rušen v prostoru Luzný – Roklan hraniční chodník a aby režimy na těchto prostupových bodech a na příhraničním chodníku byly v režimu, jaký je v současné době schválený na bavorské straně,“ shrnul Schubert. Obává se toho, že česká strana nebude chtít na takové požadavky přistoupit, a jednání o otevření Modrého sloupu se tak opět ocitne na mrtvém bodě.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar nechtěl tyto údajné konkrétní požadavky bavorské strany komentovat. „Z našeho hlediska je platná dohoda uzavřená dvěma právoplatnými ministry životního prostředí, nezpochybňujeme ji a pracuje se na tom, aby byl Modrý sloup otevřený,“ řekl dnes ČTK. Doplnil přesto, že brzy se mají na popud bavorské strany sejít zástupci obou ministerstev. Nechtěl říci, zda se má jednat o změně dohodnuté trasy na Modrý sloup a o zpřístupnění chodníku. „Pokud přijde bavorská strana s nějakým jiným řešením, můžeme o něm jednat, ale základním limitem je stále především ochrana přírody na Šumavě,“ poznamenal Kašpar. České ministerstvo může s bavorským diskutovat. Aby ale mohlo přistoupit na případné další požadavky, musela by je bavorská strana podložit důkazy, že opatření nezasáhnou do citlivých lokalit parku.

Předseda Rady NPŠ a šéf Klubu českých turistů Jan Stráský ČTK už dříve řekl, že uzavření chodníku se nelíbí turistům a bavorským ani českým obcím. „Všude jsou tam teď nechané popadané stromy a ten chodník je jediný uklizený, takže se tam dá chodit,“ poznamenal. Nelíbí se mu také neprakticky zvolená cesta k Modrému sloupu. Turisté jsou nicméně připraveni trasy proznačit, zatím ale nedostali od správců parku povolení.