Na hranice chtějí lákat turisty: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na hranice chtějí lákat turisty |Author=Petr Ježek |Date=2009-02-27 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Co…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:45


Na hranice chtějí lákat turisty
Author Petr Ježek
Date 2009-02-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Co s bývalými přechody?

Většinou opuštěné jsou budovy, ve kterých na hraničních přechodech sídlili donedávna policisté. Stát ovšem postupně převádí areály do majetku obcí, které tam hodlají vybudovat čerpací stanice, obchody a další zázemí pro turisty.

Plzeň – Za minulého režimu nedobytné pevnosti s neprorazitelnými závorami, které se jen občas zvedly a někdo mohl projet. Po revoluci domky a budky, ze kterých celníci a policisté kontrolovali stále více projíždějících aut. A nyní jsou na témže místě opuštěné areály a budovy, které všichni míjejí bez zastavení. Takový je osud západočeských hraničních přechodů.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových už čtyři přechody předal obcím, které o ně projevily zájem. Města bezplatně dostávají majetek v řádech mnoha milionů korun. Zatím posledním předaným přechodem je Lísková na Domažlicku. Půlhektarový areál bezplatně získaly v polovině února nedaleké Nemanice. Obec už sehnala nájemce areálu, který tam chce investovat a oblast turisticky oživit. Obec, která nesmí areál deset let prodat, se dohodla s domažlickou firmou Droff Corporation na dvacetiletém pronájmu. Nájemce, za nímž zřejmě stojí německý kapitál, tam chce vybudovat na své náklady čerpací stanici, kasino, lékárnu, restauraci, prodejnu potravin a dvě infocentra pro obec s 330 občany a pro sdružení Chodská liga. Nové provozy zajistí vesnici kromě nájmu 40 000 korun měsíčně pracovní místa pro místní lidi.

„Chceme, aby se oblast turisticky oživila,“ uvedl starosta obce Ivan Bartošek. Oblastí vede řada cyklotras, v areálu by proto měla vzniknout také ubytovna. Místní se nejvíc báli, aby se z celnice nastala vietnamská tržnice nebo noční klub.

Golfovým míčkem přes hranici

V areál se službami nebo v ubytovnu se školicím centrem a zázemím pro sportovní aktivity se může změnit areál ve Všerubech. „Pronajmeme ho, protože sama obec není schopna areál využít. Už se nám přihlásili dva zájemci, nyní je necháváme zpracovat záměry. Konečné slovo bude mít samozřejmě zastupitelstvo,“ řekla starostka Všerub Ludmila Rousová.

Úplně jinou cestu zvolilo vedení Nýrska, které získalo část areálu přechodu ve Svaté Kateřině. „Přebírali jsme jen stavební buňky, pozemek je ministerstva vnitra. Některé buňky jsme dali hasičům, aby si v nich uložili věci, další bude zázemím u školního hřiště s umělým povrchem. Do prostoru u přechodu, kde buňky stály, navezeme na jaře zeminu a prostor ozeleníme,“ nastínil plány nýrský starosta Miloslav Rubáš. Zděná budova u přechodu je stále majetkem ministerstva vnitra.

Přechod Alžbětín dostane do svého majetku Železná Ruda na Klatovsku. Město čeká jen na posvěcení smlouvy o převodu, kterou už starosta Michal Šnebergr podepsal. „Vize máme a už se nám neoficiálně ozvalo i několik zájemců. Budu navrhovat na zastupitelstvu celkovou změnu, v současné době tam měníme územní plán. Jednou z vizí je, že v blízkosti bývalého přechodu vyroste hotel vyšší kategorie a golfové hřiště, bývalý přechod by byl do tohoto areálu zakomponován. A kdyby tahle vize neprošla, i tak by měl areál určitě sloužit cestovnímu ruchu,“ je přesvědčen první muž železnorudské radnice.

Podle Karla Hály z plzeňského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových by všech deset přechodů v regionu mohlo mít nové vlastníky do léta. „Pokud budou schváleny převody příslušnými ministerstvy je reálné, že budou do konce června převedeny,“ říká Hála.