Rakousko prošetří české bojovníky proti Temelínu: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Rakousko prošetří české bojovníky proti Temelínu |Author=Marek Kerles |Date=2009-07-02 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:46


Rakousko prošetří české bojovníky proti Temelínu
Author Marek Kerles
Date 2009-07-02
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

České Budějovice – Miliony eur na kampaň proti Temelínu teď budou pod drobnohledem rakouského kontrolního úřadu. Tedy paradoxně v zemi, odkud zní volání proti jaderné elektrárně nejhlasitěji.

Zemský kontrolní úřad v Horních Rakousích začal prověřovat hospodaření patnácti českých a rakouských ekologických organizací, které dostávají od hornorakouské vlády peníze na protitemelínskou kampaň. Posvítí si mimo jiné na Jihočeské matky, hnutí Calla či organizaci V havarijní zóně JETE, které peníze od hornorakouské vlády rovněž hojně využívaly. Důvodem je loňská stížnost předsedy spolku Schwarzenberg Waltera Höllhubera, který tvrdí, že dotace postrádají smysl a znamenají jen vyhazování peněz oknem.

„Kontrola má prověřit účelnost dalšího financování antitemelínské kampaně v době, kdy Temelín už dávno běží. Budeme zkoumat, zda je smysluplné, aby vláda podporovala tolik sdružení s jediným cílem,“ řekla už dříve mluvčí úřadu Elke Anast-Kirchsteigerová. Podle listu Oberöstereichische Nachrichten poslala vláda aktivistům na kampaň proti Temelínu od roku 1997 za deset let asi osm milionů eur. Předloni to bylo takřka půl milionu eur, tedy zhruba 12 milionů korun. Asi 900 000 korun z této částky získaly Jihočeské matky.

„Jedná se o dotace na konkrétní projekty, které musíme zpětně a velmi detailně vyúčtovat, řekla LN vedoucí Jihočeských matek Monika Wittingerová. Organizace podle ní získává peníze i z dalších zdrojů, například z Nadace partnerství. „Já osobně mám plat 14 000 korun čistého, mzdy kolegyň jsou o dva tisíce nižší,“ uvedla Wittingerová. Se zveřejněním veškerého účetnictví nemá prý problém. Podobně se údajně neobávají kontroly ani rakouské organizace. „Jsem šťastný, že nás kontrolní úřad prověří. Doufám, že potvrdí smysl naší práce,“ řekl Rolland Egger, vedoucí sdružení Atomstopp.

Pokud kontroloři dojdou k závěru, že současný styl protiatomové kampaně lze nějak vylepšit, bude to prý jenom dobře. Walter Höllhuber je ale přesvědčen, že boj za Evropu bez atomových elektráren je ryzí utopií a nemá cenu utrácet za něj veřejné peníze. Spolek Schwarzenberg, jehož je předsedou, podporuje turistické projekty v česko – rakouském příhraničí a mimo jiné usiluje o výstavbu sjezdovky na českou stranu hory Smrčina. Tento projekt ale naráží na odpor ekologů i vedení Národního parku Šumava.