Začala registrace na toulky s průvodci šumavskou divočinou: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Začala registrace na toulky s průvodci šumavskou divočinou |Author=ČTK |Date=2009-06-03 |Source=ČTK |Genre=tisk |Respondent…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:46


Začala registrace na toulky s průvodci šumavskou divočinou
Author ČTK
Date 2009-06-03
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Vimperk – Turisté se ode dneška mohou prostřednictvím elektronického rezervačního systému zaregistrovat na některou z mimořádných vycházek do nejcennějších šumavských lokalit. Loni, kdy je Správa Národního parku a CHKO Šumava organizovala poprvé, se jich zúčastnilo 385 lidí. Řádově desítky až stovky turistů museli ale organizátoři odmítnout, ve skupinách může být maximálně 15 lidí, řekl dnes ČTK koordinátor projektu Josef Štemberk. Turisté se tak jako loni mohou podívat do pěti lokalit, těšit se ale mohou na nové trasy, které se nalézají více v nitru šumavské přírody.

„Necháme zvířatům klid a bude se chodit po nových trasách. To znamená, že na Modravské pláně vyrazíme nikoliv z Modravy, ale z Javoří pily a půjdeme přes několik jiných slatí. Rovněž na Luzný nepůjdeme tam, co by od letoška měli chodit všichni: z Březníku na Modrý sloup, ale půjdeme jinou trasou, kam návštěvník běžně nemůže,“ vysvětlil Štemberk. Lidé jsou podle něj nadšení už jen z úchvatné scenérie, ale také z vzácných druhů zvířat. Ve Vltavském luhu často sledovali kulíka říčního, který pobíhal po rašeliništi a nikterak si jich nevšímal, několikrát se jim podařilo zahlédnout u řeky skorce vodního, v horské smrčině u Plešného jezera zase viděli datlíka tříprstého. Tak jako loni se mohou turisté na základě vládní výjimky podívat s průvodcem do kaňonu Křemelné, Vltavského luhu, masívu Trojmezné, na Smrčinu a na Modravské pláně.

Před samotnou vycházkou je třeba uhradit platbu za průvodce, která je rozdílná podle jednotlivých tras a oblastí. Pohybuje se od 160 do 350 Kč. Vycházky se konají od června do konce října vždy jednou za dva týdny, některé oblasti se otvírají z důvodu ochrany přírody až od července nebo od srpna. Výpravy jsou podle pořadatelů fyzicky náročné s délkou tras 11 až 25 kilometrů. Výklad průvodce je odborný, proto nejsou výpravy určeny dětem do 14 let.