Hruška: Jestli neomezíme splouvání, čekají nás sankce: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Hruška: Jestli neomezíme splouvání, čekají nás sankce |Author=Václav Janouš |Date=2009-02-20 |Source=Mladá fronta Dnes…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:46


Hruška: Jestli neomezíme splouvání, čekají nás sankce
Author Václav Janouš
Date 2009-02-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Jakub Hruška

Šumava – Vedení šumavského národního parku včera dalo zelenou novému návrhu návštěvního řádu, který by mohl začít platit už v letošní letní sezoně. Zatím všechny strany – šumavské obce, správa parku i ekologové – tvrdí, že je pro ně akceptovatelný. „Nechci být přehnaný optimista, ale věřím, že se podaří najít kompromis a nový návštěvní řád schválit,“ říká předseda vědecké sekce rady parku Jakub Hruška.

  • Nový návrh návštěvního řádu parku je zásadní v otázce splouvání Teplé Vltavy mezi Soumarským mostem a Pěknou. Jaké jsou jeho podmínky?

Návrh je zvýšit limit ze současných 45 centimetrů na 50 centimetrů na vodočetné lati na Soumarském mostě a pustit na řeku denně šedesát lodí. Je to vlastně kompromis na hraně, protože při jakémkoliv nižším limitu dochází k poškozování dna řeky.

  • Může tento návrh projít výkonným výborem a pak i radou parku, aby začal nový návštěvní řád v létě platit?

Myslím, že jediným problémem může být to, že obce mohou požadovat denní limit sto lodí – místo navrhovaných šedesáti. Věřím, že se nám podaří najít společnou řeč, protože jde o ochranu přírody a tato čísla vycházejí z toho, kdy je ještě řeka poškozována a kdy už ne. Věřím, že nový návštěvní řád schválíme.

  • Pro vás osobně – jako pro vědce – je tento návrh přijatelný a podpoříte jej?

Bude to pro členy vědecké sekce akceptovatelný návrh, protože zamezí poškozování řeky, která protéká první - tedy nejcennější -zónou parku. Návrh v této podobě bych podpořil. Zda ale projde, si netroufám odhadnout, ale věřím že ano. Už ale mnohokrát v minulosti jsme si mysleli a měli ten pocit, že je určitý návrh akceptovatelný. Mezitím si obce ovšem začaly klást podmínky, které pro nás byly nepřijatelné.

  • Co by se stalo, kdyby nový návštěvní řád nebyl přijat?

Platil by ten starý jako dosud a Teplá Vltava by byla splavná za výšky 45 centimetrů. Docházelo by k jejímu poškozování nadále.

  • Měl jsem na mysli, zda by Česku hrozil postih ze strany Evropské komise?

Samozřejmě, protože by docházelo k poškození cenného území, které je zařazené i do Natury 2000. Právě proto je potřeba řeku ochránit a nastavit nová pravidla splouvání. Obecně je totiž splouvání řek v parku zákonem zakázáno a povoluje se právě udělením výjimky. Smíme jej ale povolit jen za takových podmínek, kdy není poškozována unikátní příroda.