Snímky v prachatickém muzeu přibližují historii Šumavy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Snímky v prachatickém muzeu přibližují historii Šumavy |Author=ČTK |Date=2009-06-11 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:46


Snímky v prachatickém muzeu přibližují historii Šumavy
Author ČTK
Date 2009-06-11
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Prachatice – Nejstarší fotografie Šumavy a zajímavosti z historie turistiky v oblasti od konce 19. století po 40. léta minulého století tvoří dvě nové výstavy v Prachatickém muzeu.

„Návštěvníci mohou obdivovat třeba unikátní záběry Ignáce Kranzfeldera, který v letech 1875 až 1877 fotil stavbu tunelu pod horou Špičák u Železné Rudy, ale také záběry četníků, ostrostřelců a dřevařů, které přibližují obraz Šumavy před 130 lety,“ vypočítal ředitel muzea Pavel Fencl. „Ve stejné době jako Kranzfelder se v turisticky vděčných lokalitách pohyboval s fotoaparátem také František Fridrich z Prahy, tehdy vůbec nejvýznamnější vydavatel fotografií. Z let 1881 až 1882 pak pochází cyklus snímků Šumavy, jejichž autorem byl Jindřich Eckert, první český krajinářský fotograf,“ uvedl publicista Zdeněk Roučka, který staré fotografie restauroval a digitálně upravil.

Fotografie prvních turistů

Druhá výstava vznikla podle ředitele muzea z archivních materiálů Emila Kintzla z Kašperských Hor, jenž se celý život věnuje turistice, značkaření a zimním sportům. Díky jeho sběratelské činnosti si návštěvníci mohou připomenout, co na sobě lidé v pionýrských dobách turistiky nosili a jak o ně bylo postaráno – jak se stravovali, kde stály turistické chaty a noclehárny, jak se stavěly na Šumavě rozhledny. Obě výstavy si zájemci mohou prohlédnout do 8. září v expozici Prachatického muzea – Zámeček. V přízemí najdou i dlouhodobou výstavu – Zmizelé Prachatice.

Více viz Nejstarší fotografie Šumavy a turistika v Zámečku