Padlé stromy se neodklidí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Padlé stromy se neodklidí |Author=Brněnský deník |Date=2007-03-07 |Source=Brněnský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Vimp…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:46


Padlé stromy se neodklidí
Author Brněnský deník
Date 2007-03-07
Source Brněnský deník
Genre tisk
Respondent

Vimperk - Ministr životního prostředí Martin Bursík včera oznámil revoluční krok. Stromy pokácené orkánem Kyrill zůstanou v nejcennějších částech parku na místě a nebudou odklizeny. Je potřeba unikátní lesy na hřebenech hor nechat přirozenému vývoji, prohlásil Bursík.

Padlé stromy zůstanou na Šumavě

Vimperk - V Národním parku Šumava přestávají rozhodovat dřevařské firmy. Tak by se dalo přeložit včerejší rozhodnutí ministra životního prostředí Martina Bursíka. Ten oznámil, že stromy pokácené orkánem Kyrill zůstanou v nejcennějších částech parku na místě a nebudou odklizeny. To, co vidíme po vichřici, potvrzuje, že je potřeba unikátní lesy na hřebenech hor nechat přirozenému vývoji, prohlásil. Těžařská lobby podporovaná některými regionálními politiky přitom prosazovala, aby dřevaři dostali povolení poškozené porosty vytěžit. Bursík však nechce opakovat chyby svých předchůdců. Nebýt obrovských holin, které na hřebenech vznikly v minulosti při kácení kůrovcem napadených stromu, v lednu by na Šumavě padlo daleko méně stromů. Tahle chyba se už nesmí opakovat, říká ministr. Přirozenému vývoji budou ponechány polomy na 20 procentech nejcennějších území, na ostatních 80 procentech budou odklizeny. Tento postup odpovídá mezinárodním pravidlům pro management národních parku, je v souladu s doporučením odborníků. Některé obce se však obávají, aby z kmenů ponechaných na místě nevyletěl kůrovec. Až budoucí vývoj ukáže, jestli byly naše obavy oprávněné, řekl František Nykles, který v radě šumavských obcí zastupuje vesnici Rejštejn.

Nejvíce chráněné zóny Národního parku Šumava jsou od roku 1995 roztříštěny do 135 neživotaschopných lokalit. Změna zonace, která byla provedena v roce 1995, nebyla správná a je jedním z viníků vysokých škod po orkánu, uvedl Bursík. Kdy však ministerstvo rozšíří chráněné zóny, zatím neupřesnil. Už loni měla být chráněná zóna vyhlášena na 20 procentech území Šumavy, pro odpor dřevařské lobby však o dni ministerstvo ustoupilo.